سیدالشهداء

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«سید الشهداء» یکی از القاب امام حسین علیه‌السلام است.

قبل از شهادت حضرت ابی عبدالله علیه‌السلام، لقب «سیدالشهدا» به حضرت حمزه، عموی پیامبر اسلام، اختصاص داشت که در جنگ احد به شهادت رسیده و رشادت‌های او در دفاع از پیامبر و حریم اسلام زبانزد همگان بود. ولی بعد از شهادت امام حسین علیه‌السلام در بسیاری از روایات این لقب برای او بکار رفته است.

لقب سیدالشهداء برای امام حسین علیه‌السلام را بسیاری از ائمه علیهم‌السلام از جمله امام سجاد علیه‌السلام، امام باقر علیه‌السلام، امام صادق علیه‌السلام بکار برده‌اند. و نیز زینب کبری و میثم تمار از این لقب برای اشاره به امام حسین علیه‌السلام استفاده کرده‌اند.

از جمله در روایتی، امام صادق علیه السلام به‌ «ام سعید احمسیه‌» که ‌مرکبى کرایه کرده بود تا در مدینه سر قبور شهدا برود، فرمود: آیا به تو خبر دهم که سرور شهیدان (سیدالشهدا) کیست؟ گفت: آرى. فرمود: حسین بن على است. پرسید: او سیدالشهداست؟ فرمود: آرى...[۱]

به نظر می‌رسد که لقب سیدالشهدا برای حضرت حمزه به معنی این است که او سید و سرور شهدای زمان خودش بوده است تا زمان شهادت امام حسین علیه‌السلام؛ و از آن پس امام حسین علیه‌السلام سید و سرور شهدای همه زمان‌ها بوده و هست. چنانچه تعبیر «سیدة النساء» هم به حضرت مریم سلام الله علیها گفته می‌شود و هم به حضرت زهرا سلام الله علیها. اما حضرت مریم بانوی زنان زمان خودش بوده و حضرت زهرا سلام الله علیها «سیده نساء العالمین» یعنی بانوی بزرگ همه عالم است.

پانویس

  1. جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف به نقل از بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۶.

منابع

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها