نماز استغفار و توبه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon-computer.png
محتوای فعلی مقاله یکی از پایگاه های معتبر متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


نماز استغفار

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: چون روزی ات كم شود و كارت به پراكندگی گراید، حاجتت را به درگاه حق ببر و نماز استغفار را ترك مكن و نماز استغفار دو ركعت است. در هر ركعت حمد و سوره قدر را بخوان و بعد از قرائت، 15 بار بگو «استغفرالله» و بعد به ركوع كه رفتی آن را ده بار بگو و مثل نماز جعفر، نماز را تمام كن كه همه كارهایت انشاءالله به اصلاح آید.[۱]

نماز توبه

حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله روز یكشنبه دوم ذی القعده بیرون تشریف آورده فرمودند: ایّها الناس! كدام یك از شما اراده توبه كرده است؟ عرض كردند: همه ما می خواهیم توبه نماییم. فرمود: غسل كنید و وضو بگیرید و چهار ركعت نماز و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره توحید و یك مرتبه معوذتین (سوره فلق و سوره ناس) بخوانید و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار و ختم به «لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم» بكنید و بعد از آن بگویید: «یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی وذنوب جمیع المومنین و المؤمنات فانه یغفر الذنوب الا انت».

و فرمود: نیست هیچ بنده ای از امت من كه این عمل را انجام دهد، مگر این كه منادی از آسمان ندا كند: ای بنده خدا عملت را از سر بگیر كه توبه تو مقبول است و گناه تو آمرزیده و فرشته دیگر صدا كند از زیر عرش، ای بنده مبارك باد بر تو و اهل تو و ذریه تو و دیگری صدا كند دشمنان تو از تو راضی خواهند شد در روز قیامت.

و دیگری صدا كند كه ای بنده ما با ایمان می میری و دین از تو گرفته نخواهد شد و قبر تو گشاده و منور خواهد شد و دیگری صدا كند كه ای بنده پدر و مادر تو از تو خشنود خواهند شد، اگر چه غضبناك بوده باشند در وسعت روزی خواهی بود. حضرت جبرئیل علیه السلام ندا می كند: من وقت مرگت با ملك الموت می آیم و مهربانی می كنم به تو. صدمه نمی زند به تو اثر مرگ و خارج می شود روح تو از بدنت به آسانی.

عرض كردند: یا رسول الله! اگر كسی این عمل را در غیر ذی القعده بجا آورد، چطور می شود؟ فرمود: همان طور است كه وصف كردم و فرمودند: این كلمات را جبرئیل در معراج به من یاد داد.[۲]

پانویس

  1. مكارم الاخلاق، ص328.
  2. رساله لقاءالله، میرزا ملكی تبریزی، ص81.


منابع

پایگاه اندیشه قم.