مقتل الحسين(عليه السلام) (مقرم) (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مقتل الحسین علیه‌السلام

«مقتل الحسین(علیه السلام)»، نوشته سید عبدالرزاق موسوى مقرّم (م، ۱۳۹۱ ق) از عالمان شیعه است. این کتاب ۴۰۰ صفحه ­ای در چند بخش به حوادث قبل و بعد از عاشورا پرداخته است.

محتوای کتاب

مطالب کتاب را مى توان به سه قسمت اصلى تقسیم نمود:

  • بخش اول با عنوان «نهضة الحسین» کلیاتى درباره گریه بر امام حسین‌ علیه‌السلام، آراء در لعن یزید، تشریع زیارت، سجده بر تربت، آگاهى امام به شهادتش، علت همراه بردن اهل بیت است.
  • قسمت دوم تحت عنوان «حدیث کربلا»، از حرکت امام به سوى مکه و نامه هاى کوفیان و سفر عراق و حوادث روز عاشورا سخن مى گوید.
  • قسمت سوم کتاب به حوادث پس از شهادث امام تا بازگشت اسیران به مدینه می‌پردازد.

مؤلف به شیوه امروزى منابع خود را در پاورقى ذکر کرده و از منابع و مطالعات و کتب فراوانى نام برده است. به نظر نمى رسد این استخراج منابع، از محقق یا مصححى صورت گرفته باشد.

اهمیت کتاب

مقتل مقرم در زمان هاى اخیر محل مراجعه و استناد نویسندگان و گویندگان واقع شده و جایگاه خود را یافته است، هر چند بخشى از منقولات آن با نگاه تحقیقى قابل خدشه است. در مجموع به دلیل پیوسته بودن مطالب کتاب و چینش منطقى حوادث و پرداختن به مباحث لازم در زمینه قیام حسینى اثرى در خور توجه است.

منابع کتاب

مؤلف در بخش اصلى که مقتل است، مطالب خود را از کتب و مقتل‌هاى مختلفى چون خوارزمى، مثیر الاحزان، نفس المهموم، تذکرة الخواص، تاریخ طبرى، ارشاد المفید، لهوف و امالى صدوق جمع آورى کرده و گاه مطالب ضعیف را از کتبى چون اسرار الشهادة نقل مى‌کند. در اثناى کتاب نیز اشعار و مراثى شاعران معاصر را ضمیمه کرده است.

منابع

  • ویکی نور.
  • یدالله حاجی زاده،کتب مقتل، دانشنامه پژوهه، بازیابی: 30 دی ماه 1397
  • ویکی شیعه.