محمد بن علی اردبیلی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محمد بن علی اردبیلی، از عالمان قرن دوازدهم هجری و شاگرد علامه محمد باقر مجلسی است. مهمترین اثر وی کتاب «جامع الرواة» است.

Ardebili.jpg
نام کامل محمد بن علی اردبیلی
زادگاه اردبیل

Line.png

اساتید

جعفر بن عبداللّه کمره ای، محمدعلی بن احمد استرآبادی، محمدباقر مجلسی


آثار

جامع الرواة، تصحیح الاسانید و ملخص تصحیح الاسانید

ولادت

درباره زندگی و فعالیت‌های علمی وی آگاهی‌های اندکی موجود است و همان نیز بیشتر بر اساس اطلاعاتی است که در اجازه علامه مجلسی به وی آمده و یا در مطالبی است که توسط آقا رضی قزوینی بر ظهر نسخه «جامع الرواة» مندرج است. وی اهل اردبیل بود ولی خود در نجف و کربلا، اقامت داشت.

اساتید

اردبیلی خود از جعفر بن عبداللّه کمره ای به عنوان استادش یاد نموده و گفته است تمام علوم متداول را نزد او خوانده است و نیز از دیگر استاد خود، محمدعلی بن احمد استرآبادی، نام برده و او را ستوده است. از دیگر مشایخ وی، محمدباقر مجلسی بوده که در 17 ذی القعده 1098 به اردبیلی اجازه عام روایت آثار خود را داده است. در آغاز این اجازه، مجلسی اشاره کرده که اردبیلی بسیاری از آثار حدیثی و عقلی را نزد او قرائت کرده است.

تألیفات

جامع الرواة مهم ترین اثر شناخته شدة اردبیلی است. این کتاب از لحاظ شیوه بحث مؤلف و کارآمدی و سودمندی، در دانش رجال و روند نگارش آثار رجالی، جایگاهی ویژه دارد. از دیگر آثار وی می توان به تصحیح الاسانید و ملخص تصحیح الاسانید اشاره کرد.

منابع