الصحیفة السجادیة الثانیة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از صحیفه ثانیه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الصحیفه السجادیة الثانیة.jpg
نویسنده شیخ حر عاملی
موضوع دعا
زبان عربی
تعداد جلد 1
محقق فارس حسون کریم

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


صحیفه سجادیه ثانیه کتابی است از شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی (1033-1104 ق) معروف به شیخ حر عاملی

شيخ حر عاملى در مقدمه اين کتاب مى نويسد: "صحيفه سجاديه کامل که قسمتى از دعاهاى امام زين العابدين عليه السلام را در بردارد به مهمات دين و دنيا مربوط است. من به خاطر علاقه اى که براى جمع و ترکيب اين دعاهاى پراکنده و متفرق داشتم در صحيفه دوم ساير دعاهاى آن حضرت را که علماى بزرگوار نقل کرده اند، گرد آوردم. پس بر شما باد که اين صحيفه شريف را با اولى همراه داشته، آن ها را تلاوت کنى".

محدث جزايرى در اول شرح ملحقات صحيفه مى نويسد: "بايد جمع احادیث قدسى را (برادر قرآن) و صحيفه ثانيه را (خواهر قرآن) نام نهاد".

شيخ حر دفتر نگارش خود را با "کلام خدا" دعاهاى "امام سجاد عليه السلام" آغاز کرد و از آن پى ده ها کتاب ارزشمند را به جامعه شيعى تحويل داد که حتى معرفى اختصارى هر يک در اين مقال نمى گنجد.

نکته اى که در بيشتر آثار شيخ حر ديده مى شود تقسيم بندى فصل ها و بخش هاى آنهاست که به عدد معصومين يا ائمه اطهار به دوازده يا چهارده قسمت فصل بندى و تقسيم نموده است. اين امر نشان از عشق و علاقه او حتى به عددى است که يادآور وجود آن بزرگواران است.

مولف

شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی (1033-1104 ق) معروف به شیخ حر عاملی از علما و فقهای شیعه و راویان حدیث در قرن ۱۱ هجری است. زادگاه ایشان، «مشغره» از توابع "جبع" جنوب "لبنان" است. شیخ در مکتب اساتید بزرگی همچون علامه مجلسی، فیض كاشانی و سید هاشم بحرانی پرورش یافته است. وی صاحب کتاب «وسائل الشیعه»، یکی از ارزشمندترین کتب مرجع حدیثی شیعه می‌باشد که همچنان مرجع استنباط علما و مجتهدان است. از دیگر آثار او، جواهر السنیّه، الفصول المهمة می باشد. شیخ حرعاملی در بیست و یكم ماه رمضان 1104 ق. چشم از جهان فروبست. و در مشهد، ایوانِ حجره‌ای از حجره‌های صحن شریف امام رضا علیه السلام جنب مدرسه‌ میرزا جعفر به خاک سپرده شد.

منابع

گلشن ابرار، جلد 1، مقاله "شیخ حر عاملی" از حسن ابراهيم زاده