حسین وحید خراسانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی (متولد ۱۳۰۰ ش)، از مراجع تقلید شیعه معاصر و از شاگردان میرزا مهدی اصفهانی و سید محسن حکیم است. حوزه درس خارج فقه و اصول ایشان، از پررونق‌ترین دروس حوزه علمیه قم می‌باشد. «آشنایی با اصول دین» و «شرح شرایع الاسلام»، از جمله تألیفات اوست.

۲۲۰px
نام کامل حسین وحید خراسانی
زادروز ۱۳۰۰ شمسی
زادگاه مشهد

Line.png

اساتید

میرزا مهدی اصفهانی، میرزا مهدی آشتیانی، سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خوئی، سید عبدالهادی شیرازی،...

شاگردان

مهدی شب‌زنده‌دار، سید محمدرضا مدرسی یزدی،...

آثار

آشنایی با اصول دین، شرح شرایع الاسلام، حاشیه‌ بر کفایةالاصول، حاشیه‌ بر مکاسب، حاشیه بر عروةالوثقی،...


تحصیل و اساتید

حسین وحید خراسانی در سال ۱۳۰۰ شمسی در شهر مقدس مشهد متولد شد. ایشان پس از گذراندن دوران کودکی و خواندن ادبیات، سطوح اولی و نهائی را از مرحوم آیت الله شیخ محمد نهاوندی صاحب تفسیر فرا گرفت.

شیخ وحید خراسانی پس از اتمام سطح، وارد درس خارج فقه آیت الله میرزا مهدی اصفهانی و آیت الله میرزا مهدی آشتیانی شده و استفاده‌های فراوانی نمود و به واسطه داشتن استعداد و نبوغ فکری به مدارج عالیه فقه و اجتهاد ارتقا یافت.

ایشان علوم عقلی فلسفه و حکمت را از میرزا ابوالقاسم الهی و میرزا مهدی آشتیانی فراگرفته و در سال ۱۳۲۷ ش، در ری به دیدن آیت الله حجت کوه‌ کمره‌ای شرفیاب شد و پس از مذاکرات علمی مفتخر به دریافت اجازه اجتهاد مطلق گردید.

آیت الله وحید خراسانی به قصد تکمیل مبانی و آگاهی از دیدگاه‌های علمای نجف، در ۲۷ سالگی به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت کرد و در درس آیت الله میرزا عبدالهادی شیرازی و آیت الله سید محسن حکیم و بالاخص آیت الله سید ابوالقاسم خوئی شرکت کرد.

تدریس و شاگردان

آیت الله وحید خراسانی در سال ۱۳۹۰ هـ.ق به ایران بازگشته و بنابر اصرار فضلا و علمای استان خراسان و امر برخی از مراجع معظم تقلید، یک سال در حوزه علمیه مشهد به تدریس پرداخته و پس از آن به حوزه علمیه قم مهاجرت کردند.

معظم‌له اکنون در حوزه قم اشتغال به تدریس خارج فقه و اصول دارند. حوزه درس ایشان بسیار جالب و بیش از صدها نفر از فضلای خوش فهم در محضر درس ایشان شرکت دارند. ایشان به دقت در مسائل فقهی، توجه به اصول فقه و تبیین فروع فقهی نام آورند و در حال حاضر درس خارج اصول فقه را صبح‌ها ساعت ۸ تا ۹ و درس خارج فقه را عصرها یک ساعت پیش از اذان مغرب در مسجد اعظم افاضه می‌فرمایند. مهدی شب‌زنده‌دار و سید محمدرضا مدرسی یزدی از شاگردان او هستند.

مصباح الهدی و سفینة النجاة - یکی از آثار آیت الله العظمی وحید خراسانی

آثار و تألیفات

آیت الله وحید خراسانی دارای آثار علمی متعددی هستند؛ از جمله آثاری در فقه و اصول که از دراسات و تقریرات مرحوم آیت الله خوئی و دیگر بزرگان می‌باشد. برخی دیگر از آثار ایشان عبارت است از:

  • حاشیه بر عروةالوثقی؛
  • مصباح الهدی و سفینة النجاة (مشتمل بر ۲۷ جلسه از بیانات معظّم‌له، درباره حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام)؛
  • مناسک حج (احکام حج و عمره، مطابق با فتاوای آیت الله وحید خراسانی)؛
  • توضیح المسائل (رساله عملیه).

پيوندها

آرشیو عکس و تصویر