المجتنی من الدعاء المجتبی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
المجتنی من الدعاء المجتبی.jpg
نویسنده سيد على بن طاووس
موضوع دعا
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقيق صفاءالدين البصری

المجتنی من الدعاء المجتبی

«المُجتَنی مِن الدُعاء المُجتَبی» تألیف سید بن طاووس (۵۸۹-۶۶۴ ق)، کتابی مشتمل بر ادعیه و اذکاری است که بیشتر از ناحیه ائمه اطهار (علیهم‌السلام) روایت شده است.

مؤلف

سید رضی‌الدین علی بن موسی معروف به سید بن طاووس (۵۸۹-۶۶۴ ق)، فقیه، محدث، متکلم و عارف بزرگ شیعه در قرن هفتم هجری است. جد اعلای او داود بن حسن مثنی، نوه پسری امام حسن (علیه‌السلام) است.

سید بن طاووس نقیب شیعیان در زمان حکومت مغول بر بغداد بود و وی را به سبب تقوا، مراقبه فراوان و حالات عرفانی «جمال العارفین» خوانده‌اند. علمای بزرگی چون علامه حلى و ابن داوود حلی از شاگردان او هستند.

سید بن طاووس آثار بسیاری دارد که موضوع غالب آنها ادعیه و زیارات است. از جمله تألیفات او عبارتند از: الیقین بإختصاص علی بإمرة المؤمنین، إقبال الأعمال، مصباح الزائر، فرج المهموم، مهج الدعوات، سعد السعود، جمال الاسبوع و المجتنی من الدعاء المجتبی.

معرفی کتاب

سید بن طاووس در ابتداى کتاب مى فرماید: «من ادعیه لطیفه و مهمات شریفه اى یافتم و آنها را به صورت کتابى درآوردم تا همگان بتوانند از آن بهره مند گردند و نام آن را المجتنى من الدعاء المجتبى گذاشتم».

مؤلف، کتاب خویش را باب بندى نکرده، اما در تمام کتاب روشى خاص دارد و آن این که ابتدا نام هر کتاب را ذکر کرده، سپس روایات منتخب آن کتاب را نقل مى نماید. وی در جاى جاى کتاب، عنوان «فصل فى ...» دارد، اما این عنوان بندى ها منظم نیست و نمى توان براى آن ترتیب خاصى پیدا نمود، جز همان ترتیب نقل از کتب مختلف.

سید ابن طاووس علاوه بر نقل هر دعا و شأن نزول آن، بعضى داستان ها را هم پیرامون آن دعا آورده، مانند آنچه در مورد اخلاص در توکل آمده است.

منابع کتاب

سید ابن طاووس در کتاب شریف «المجتنى» از کتبى نقل مى کند، از جمله:

البته مؤلف از بعضى کتب تنها یک دعا نقل کرده است و از بعضى دیگر دعاهاى متعدد.

منابع