الروضة في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الروضة في فضائل أمير المؤمنين علي بن أبي‌طالب «صلوات الله و سلامه علیه»

الروضة في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب«صلوات‌الله‌وسلامه‌عليه»‌ نوشته شاذان بن جبرئيل قمى از علماى قرن هفتم هجرى است از اين نويسنده كتاب مشابهى با عنوان فضائل وجود دارد كه سبب شده است برخى اين دو كتاب را يكى به شمار آورند. هر دو كتاب، اختصاص به فضائل اميرالمؤمنين دارد با اين تفاوت كه در كتاب حاضر 195 حديث آمده ولى كتاب الفضائل حجم بسيار كمترى دارد و روايات كمترى در آن جمع شده است.

ترديد در مؤلف

نسبت كتاب حاضر به شاذان بن جبرئيل قمى همانند انتساب كتاب الفضائل به او محل ترديد است. صاحب وسائل الشيعه مى گويد كتاب روضه را به شيخ صدوق نيز نسبت داده‌اند. اما صاحب مستدرك مى گويد كتاب فضائل و مختصر آن كه روضه ناميده مى شود از شاذان است.

روش تأليف

احاديث و روايات كتاب روضه بدون سند آمده و در مواردى هم كه مؤلف بخشى از اسناد را آورده با كلمه «يرفعه» آن را بريده و تكميل نكرده است. وى منابع خود را هم ذكر نمى‌كند. كتاب، فصل بندى و تنظيم خاصى ندارد و احاديث به شكل پيوسته و دنبال هم ذكر شده است. هر چند عنوان كتاب، فضائل علی‌ عليه‌السلام بوده و همه احاديث هم در حول همين عنوان دور مى زند ليكن مواردى نادر در لابلاى كتاب يافت مى شود كه درباره ديگر اهل البيت و ائمه است. كتاب روضه از منابع مرحوم مجلسى در كتاب بحار است.


منبع

ویکی نور