آیه 174 سوره نساء

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مشاهده آیه در سوره

يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَكُمْ بُرْهَانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَأَنْزَلْنَا إِلَيْكُمْ نُورًا مُبِينًا

مشاهده آیه در سوره


<<173 آیه 174 سوره نساء 175>>
سوره : سوره نساء (4)
جزء : 6
نزول : مدینه

ترجمه های فارسی

ای مردم، برای هدایت شما از جانب خدا برهانی (محکم) آمد، و نوری تابان به شما فرستادیم.

ای مردم! یقیناً از سوی پروردگارتان برای شما برهان [و دلیلی چون پیامبر و معجزاتش] آمد؛ و نور روشنگری [مانند قرآن] به سوی شما نازل کردیم.

اى مردم، در حقيقت براى شما از جانب پروردگارتان برهانى آمده است، و ما به سوى شما نورى تابناك فرو فرستاده‌ايم.

اى مردم، از جانب پروردگارتان بر شما حجتى آمد و براى شما نورى آشكار نازل كرده‌ايم.

ای مردم! دلیل روشن از طرف پروردگارتان برای شما آمد؛ و نور آشکاری به سوی شما نازل کردیم.

ترجمه های انگلیسی(English translations)

O mankind! Certainly, a proof has come to you from your Lord, and We have sent down to you a manifest light.

O people! surely there has come to you manifest proof from your Lord and We have sent to you clear light.

O mankind! Now hath a proof from your Lord come unto you, and We have sent down unto you a clear light;

O mankind! verily there hath come to you a convincing proof from your Lord: For We have sent unto you a light (that is) manifest.

معانی کلمات آیه

«بُرْهَانٌ»: حجّت آشکار. مراد پیغمبر اسلام است، چرا که معجزات و نشانه‌های روشنی با خود داشت که دالّ بر این بود که فرستاده خدا است. «نُور»: مراد قرآن است، چرا که در امر هدایت به نور می‌ماند. «مُبِیناً»: روشن. روشنگر. یادآوری: «برهان و نور» می‌توانند هر دو به معنی (قرآن) باشد، چرا که قرآن قوی‌ترین دلیل بر صدق پیغمبر بوده، و نوری است که روشنی با خود دارد و روشنگر غیرخود می‌باشد.

تفسیر آیه

تفسیر نور (محسن قرائتی)


يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكُمْ نُوراً مُبِيناً «174»

اى مردم! از سوى پروردگارتان براى شما برهان و حجّتى آمده است ونورى روشنگر (همچون قرآن) را به سوى شما فرود آورديم.

«1». مائده، 18.

«2». بقره، 11.

جلد 2 - صفحه 222

نکته ها

طبق روايات، مراد از «بُرْهانٌ» شخص پيامبر و مراد از «نور مبين»، قرآن است. و به راستى كه پيامبر، برهان دين است، چرا كه كسى درس ناخوانده، چنين معارف و كتابى را آورده كه هرچه زمان مى‌گذرد و علوم رشد مى‌كند، حقّانيت دين و عمق تعاليمش روشن‌تر مى‌شود.

پیام ها

1- اسلام با همه‌ى مردم و همه‌ى نسل‌ها و عصرها سخن مى‌گويد و پيامش جهانى است. «يا أَيُّهَا النَّاسُ»

2- فرستادن نور و برهان، از شئون ربوبيّت خداست. «مِنْ رَبِّكُمْ»

3- قرآن كتاب استدلال، هدايت و نور است. «نُوراً مُبِيناً»

تفسیر اثنی عشری (حسینی شاه عبدالعظیمی)يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكُمْ نُوراً مُبِيناً (174)

و چون تفصيل احكامى نمود كه واجب است عمل به آن، در عقب آن بيان برهان مى‌كند بر آن، تا مكلف بر ثقه و يقين باشد در آن؛ بر طريق خطاب عام، پس مى‌فرمايد:

يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ‌: اى گروه مردمان به تحقيق آمد شما را حجتى و دليلى روشن از جانب پروردگار شما كه آن محمد صلّى اللّه‌

«1» روايت بحار چنين است كه: چون اهل دوزخ در آن افكنده شوند، هفتاد سال در آن فرو مى‌روند، و هنگامى كه به بالاى آن رسند، ...

«2» عبارت داخل علامت در روايت بحار است.

«3» بحار الانوار، جلد 8، صفحه 280، حديث 1.

تفسير اثنا عشرى، ج‌2، ص: 668

عليه و آله و سلّم است، با دين اسلام كه صاحب معجزه باهره و برهان ظاهره است. وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكُمْ نُوراً مُبِيناً: نازل فرمود به سوى شما، نورى ظاهر كه قرآن باشد. مراد آنست كه آمد به شما دلايل واضحه و حجج لايحه كه مقتضى ايمان آوردن شماست و شما را در آن هيچ عذرى و علتى باقى نمانده. از ابى عبد اللّه عليه السّلام مروى است كه مراد به برهان، خاتم النبيين صلّى اللّه عليه و آله و سلّم و به نور، ولايت امير المؤمنين عليه السّلام است. «1»


تفسیر روان جاوید (ثقفى تهرانى)


يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكُمْ نُوراً مُبِيناً (174)

ترجمه‌

اى مردم بتحقيق آمد شما را دليلى از پروردگارتان و فرستاديم بسوى‌

جلد 2 صفحه 164

شما نورى آشكار..

تفسير

برهان و حجت و دليل چنانچه رافع عذر است آشكار كننده حقيقت است پس نور است و بعضى گفته‌اند برهان پيغمبر (ص) است و نور قرآن است و بعضى گفته‌اند برهان معجزات است و نور كتاب است و در مجمع از حضرت صادق (ع) نقل نموده كه نور ولايت امير المؤمنين است و عياشى از آنحضرت نقل نموده كه برهان محمد (ص) و نور على (ع) است و بنظر حقير تمام اينها و آيات سابقه در رد يهود و نصارى هم برهان است هم نور و اللّه اعلم.

اطیب البیان (سید عبدالحسین طیب)


يا أَيُّهَا النّاس‌ُ قَد جاءَكُم‌ بُرهان‌ٌ مِن‌ رَبِّكُم‌ وَ أَنزَلنا إِلَيكُم‌ نُوراً مُبِيناً (174)

اي‌ افراد بشر بتحقيق‌ آمد ‌براي‌ ‌شما‌ ‌از‌ جانب‌ پروردگار ‌شما‌ برهان‌ و دليل‌ واضحي‌ و نازل‌ فرمود بسوي‌ ‌شما‌ نور آشكارا.

جلد 6 - صفحه 283

يا أَيُّهَا النّاس‌ُ خطاب‌ بجميع‌ اهل‌ عالم‌ ‌است‌ قَد جاءَكُم‌ بُرهان‌ٌ مِن‌ رَبِّكُم‌ برهان‌ عبارت‌ ‌از‌ دليل‌ ‌است‌ ‌که‌ قابل‌ اشكال‌ نباشد و ‌بر‌ تمام‌ واضح‌ و هويدا گردد، و ممكن‌ ‌است‌ مراد وجود مقدس‌ نبوي‌ ‌باشد‌ ‌که‌ ‌با‌ معجزات‌ باهرات‌ و اخلاق‌ فاضله‌ و قوانين‌ محكمه‌ و احكام‌ متقنه‌ آمده‌ ‌که‌ قابل‌ شبهه‌ نيست‌، و ممكن‌ ‌است‌ مراد قرآن‌ مجيد ‌باشد‌ ‌که‌ ‌خود‌ بنفسه‌ معجزه‌ ‌است‌ و مشتمل‌ ‌بر‌ تمام‌ مصالح‌ دنيوي‌ و اخروي‌ و جلوگير ‌از‌ تمام‌ مفاسد دارين‌ ‌است‌.

وَ أَنزَلنا إِلَيكُم‌ نُوراً مُبِيناً ممكن‌ ‌است‌ دين‌ مقدس‌ اسلام‌ ‌باشد‌ و ممكن‌ ‌است‌ قرآن‌ ‌باشد‌ و ممكن‌ ‌است‌ ولاية ‌باشد‌ چنانچه‌ ‌در‌ اخبار ‌است‌ و اطلاق‌ ‌بر‌ جميع‌ مانعي‌ ندارد، و اللّه‌ العالم‌.

برگزیده تفسیر نمونه


(آیه 174)

نور آشکار

در تعقیب بحثهایی که در باره انحرافات اهل کتاب از اصل توحید و اصول تعلیمات انبیاء در آیات سابق گذشت در این آیه و آیه بعد سخن نهایی گفته شده و راه نجات مشخص گردیده است، نخست عموم مردم جهان را مخاطب ساخته، می گوید: «ای مردم از طرف پروردگار شما پیامبری آمده است که براهین و دلایل آشکار دارد و همچنین نور آشکاری به نام قرآن با او فرستاده شده که روشنگر راه سعادت شماست» (یا أَیهَا النّاسُ قَد جاءَکم بُرهانٌ مِن رَبِّکم وَ أَنزَلنا إِلَیکم نُوراً مُبِیناً).

منظور از «برهان» شخص پیامبر اسلام صلّی اللّه علیه و آله است و منظور از «نور» قرآن مجید است که در آیات دیگر نیز از آن تعبیر به نور شده است.

سایرتفاسیر این آیه را می توانید در سایت قرآن مشاهده کنید:

تفسیر های فارسی

ترجمه تفسیر المیزان

تفسیر خسروی

تفسیر عاملی

تفسیر جامع

تفسیر های عربی

تفسیر المیزان

تفسیر مجمع البیان

تفسیر نور الثقلین

تفسیر الصافی

تفسیر الکاشف

پانویس

منابع