آیه 13 سوره انفال

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مشاهده آیه در سوره

ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ وَمَنْ يُشَاقِقِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

مشاهده آیه در سوره


<<12 آیه 13 سوره انفال 14>>
سوره : سوره انفال (8)
جزء : 9
نزول : مدینه

ترجمه های فارسی

این کیفر کافران برای آن است که با خدا و رسول او سخت ضدّیت و مخالفت کردند و هر کس با خدا و رسول او راه شقاق و مخالفت پیماید (بترسد که) عقاب خدا بسیار سخت است.

این [کیفر سخت] به سبب این است که آنان با خدا و پیامبرش دشمنی و مخالفت کردند، و هر کس با خدا و پیامبرش دشمنی و مخالفت ورزد، پس [بداند که] یقیناً خدا سخت کیفر است.

اين [كيفر] بدان سبب است كه آنان با خدا و پيامبر او به مخالفت برخاستند، و هر كس با خدا و پيامبر او به مخالفت برخيزد قطعاً خدا سخت‌كيفر است.

زيرا با خدا و پيامبرش به مخالفت برخاستند. و هر كه با خدا و پيامبرش مخالفت ورزد، بداند كه عقوبت خدا سخت است.

این بخاطر آن است که آنها با خدا و پیامبرش (ص) دشمنی ورزیدند؛ و هر کس با خدا و پیامبرش دشمنی کند، (کیفر شدیدی می‌بیند؛) و خداوند شدید العقاب است!

ترجمه های انگلیسی(English translations)

That, because they defied Allah and His Apostle. And whoever defies Allah and His Apostle, Allah is indeed severe in retribution.

This is because they acted adversely to Allah and His Apostle; and whoever acts adversely to Allah and His Apostle-- then surely Allah is severe in requiting (evil).

That is because they opposed Allah and His messenger. Whoso opposeth Allah and His messenger, (for him) lo! Allah is severe in punishment.

This because they contended against Allah and His Messenger: If any contend against Allah and His Messenger, Allah is strict in punishment.

معانی کلمات آیه

شاقوا: شق: شكافتن و شكاف. شقاق: مخالفت و دشمنى‏ . شَاقُّوا اللَّهَ‏ : مخالفت و دشمنى كردند با خدا.[۱]

تفسیر آیه

تفسیر نور (محسن قرائتی)


ذلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ مَنْ يُشاقِقِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ «13»

آن (حمايت الهى از مؤمنان و فرمان ضربه بر سرها و سرانگشتان دشمن)، به جهت آن بود كه آنان در برابر خدا و پيامبرش گردنكشى كردند، و هر كس با خدا و پيامبرش در افتد و مخالفت كند، خداوند داراى كيفرى سخت است.

ذلِكُمْ فَذُوقُوهُ وَ أَنَّ لِلْكافِرِينَ عَذابَ النَّارِ «14»

آن است (كيفر ما در دنيا)، پس بچشيد آن را و (بدانيد) عذاب دوزخ براى كافران (مهيّا) است.

جلد 3 - صفحه 283

پیام ها

1- قهر و خشم الهى، نتيجه‌ى سركشى و طغيان است و بدون دليل و بى‌حساب نيست. ذلِكَ بِأَنَّهُمْ‌ ...

2- مخالفت با رسول خدا، مخالفت با خداوند است. «شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ»

3- از سنّت‌هاى خداوند آن است كه هر كه با حقّ در افتد، نابود شود. وَ مَنْ يُشاقِقِ‌ ... فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ‌

4- كافران، در دنيا گرفتار انتقام و هلاكت مى‌شوند و در آخرت گرفتار عذاب. «فَاضْرِبُوا فَوْقَ الْأَعْناقِ‌- لِلْكافِرِينَ عَذابَ النَّارِ»

تفسیر اثنی عشری (حسینی شاه عبدالعظیمی)ذلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ مَنْ يُشاقِقِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ «13»

جلد 4 صفحه 305

ذلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ‌: اين قطع و ضرب به جهت آنست كه مخالفت نمودند خدا و رسول را، و معاندت و مخاصمت كردند. ابن عباس گفته: يعنى محاربه نمودند خدا و رسول را. بعد از آن توعيد فرمايد: وَ مَنْ يُشاقِقِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ‌: و هر كه مخالفت و معاندت يا محاربه نمايد با خدا و رسول او، فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ‌: پس بتحقيق خداى تعالى سخت عقوبت كننده است بر مخالفت مخالفان در دنيا به قتل و گرفتارى، و در آخرت به عقوبت ابدى يا انواع خوارى.


تفسیر روان جاوید (ثقفى تهرانى)


ذلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ مَنْ يُشاقِقِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ «13» ذلِكُمْ فَذُوقُوهُ وَ أَنَّ لِلْكافِرِينَ عَذابَ النَّارِ «14»

ترجمه‌

اين بسبب آنستكه آنها مخالفت نمودند خدا و پيغمبرش را و كسى كه مخالفت كند خدا و پيغمبرش را پس همانا خداوند سخت عقوبت است‌

اين است پس بچشيد آنرا و آنكه مر كافران راست عذاب آتش.

تفسير

اين قتل و اسارت و ذلّت براى آنها در دنيا بسبب آن روى داد كه واقع شدند در شقّ و حزب مخالف با شقّ و حزب خدا و پيغمبر او و خداوند نسبت بكسانيكه قيام بمخالفت با او و پيغمبرش نمايند در دنيا و آخرت شديد العقاب است جزاى شما اينست اى كفار در دنيا پس بچشيد آنرا و نيز جزاى شما آنستكه از براى شما است در آخرت عذاب آتش و بنابر اين جمله اخيره عطف است بر ذلكم كه خبر مبتداء محذوف است و محتمل است مفعول معه باشد يعنى بچشيد عذاب دنياى خودتان را با آنكه عذاب آخرت شما در دنبال است.

اطیب البیان (سید عبدالحسین طیب)


ذلِك‌َ بِأَنَّهُم‌ شَاقُّوا اللّه‌َ وَ رَسُولَه‌ُ وَ مَن‌ يُشاقِق‌ِ اللّه‌َ وَ رَسُولَه‌ُ فَإِن‌َّ اللّه‌َ شَدِيدُ العِقاب‌ِ «13»

‌اينکه‌ نزول‌ ملائكه‌ و قتلي‌ ‌که‌ ‌در‌ قريش‌ واقع‌ شد ‌براي‌ اينست‌ ‌که‌ اينها طرفيت‌ و تقابل‌ و مخالفت‌ كردند ‌با‌ خداوند ‌در‌ اصرار ‌بر‌ شرك‌ و ‌با‌ ‌رسول‌ ‌خدا‌ ‌در‌ تكذيب‌ و جنگ‌ ‌با‌ ‌او‌ و ‌هر‌ كس‌ ‌با‌ ‌خدا‌ و ‌رسول‌ ‌او‌ مخالفت‌ و معاندت‌ كند ‌پس‌ محققا خداوند سخت‌ و شديد ‌است‌ عقاب‌ ‌او‌.

ذلِك‌َ بِأَنَّهُم‌ اشاره‌ بنزول‌ ملائكه‌ و ضرب‌ اعناق‌ و انامل‌ بسبب‌ اينست‌ ‌که‌ قريش‌ بهمان‌ عقيده‌ فاسد ‌خود‌ ‌که‌ شرك‌ ‌باشد‌ و بآن‌ اذيتها ‌که‌ ‌در‌ مكه‌ بپيغمبر و مسلمين‌ وارد كردند قانع‌ نشدند و عده‌ و عده‌ مهيا كردند و بطرف‌ مدينه‌ سوق‌ دادند ‌که‌ تمام‌ مسلمين‌ ‌را‌ قلع‌ و قمع‌ نمايند و اسمي‌ ‌از‌ اسلام‌ باقي‌ نگذارند چنانچه‌ پيغمبر صلّي‌ اللّه‌ ‌عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ ‌در‌ مناجات‌ ‌خود‌ عرض‌ ميكند پروردگارا ‌اگر‌ ‌اينکه‌ عده‌ قليل‌ مسلمين‌ ‌از‌ ‌بين‌ بروند ديگر احدي‌ روي‌ زمين‌ عبادت‌ تو ‌را‌ نخواهد نمود و اينست‌ معناي‌

جلد 8 - صفحه 87

شَاقُّوا اللّه‌َ وَ رَسُولَه‌ُ شق‌ بمعني‌ جداييست‌ مثل‌ شق‌ القمر ‌که‌ ‌از‌ معجزات‌ نبي‌ صلّي‌ اللّه‌ ‌عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ ‌بود‌ و مثل‌ انشقاق‌ آسمانها ‌که‌ ‌از‌ علائم‌ قيامت‌ ‌است‌ بمعني‌ نقطه‌ مقابل‌ و طرفيت‌ و ‌در‌ مقام‌ ‌از‌ ‌بين‌ بردن‌ طرف‌ و همين‌ باعث‌ نزول‌ ملائكه‌ شد و ‌اينکه‌ عذاب‌ دنياي‌ ‌آنها‌ ‌بود‌.

وَ مَن‌ يُشاقِق‌ِ اللّه‌َ وَ رَسُولَه‌ُ ‌در‌ آخرت‌ گرفتار عذاب‌ سخت‌ خواهند شد فَإِن‌َّ اللّه‌َ شَدِيدُ العِقاب‌ِ عقاب‌ آخرت‌ ‌بر‌ تمام‌ اهل‌ عذاب‌ سخت‌ و شديد ‌است‌ لكن‌ دركات‌ مختلفه‌ دارد اشدّ تمام‌ ‌اينکه‌ دركات‌ كساني‌ هستند ‌که‌ ‌با‌ ‌خدا‌ و ‌رسول‌ مشاقه‌ ميكنند

برگزیده تفسیر نمونه


]

(آیه 13)- بعد از همه گفتگوها برای این که کسی این فرمانهای شدید و دستورات قاطع و کوبنده را بر خلاف آیین جوانمردی و رحم و انصاف تصور نکند، می‌فرماید: اینها استحقاق چنین چیزی را دارند «زیرا آنان از در عداوت و دشمنی و عصیان و گردنکشی در برابر خدا و پیامبرش درآمدند»لِکَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ)

.گفته می‌شود، «و هر کس از در مخالفت و دشمنی با خدا و پیامبرش درآید (گرفتار مجازات دردناک در دنیا و آخرت خواهد شد) زیرا خداوند (همان گونه که رحمتش وسیع و بی‌انتهاست) مجازاتش شدید و دردناک است»َ مَنْ یُشاقِقِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقابِ)

سایرتفاسیر این آیه را می توانید در سایت قرآن مشاهده کنید:

تفسیر های فارسی

ترجمه تفسیر المیزان

تفسیر خسروی

تفسیر عاملی

تفسیر جامع

تفسیر های عربی

تفسیر المیزان

تفسیر مجمع البیان

تفسیر نور الثقلین

تفسیر الصافی

تفسیر الکاشف

پانویس

  1. تفسیر احسن الحدیث، سید علی اکبر قرشی

منابع