منابع و پی نوشتهای متوسط
رعایت ادبیات دانشنامه ای متوسط
کیفیت پژوهش متوسط است
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آداب محرم

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)
 1. سزاوار است كه حال دوستان آل محمد صل الله عليه و آله در دهه اول محرم تغيير نموده و در دل و سيماى خود، آثار اندوه و درد اين مصيبت هاى بزرگ را آشكار نمايند.
 2. خوب است كه مقدارى از لذائذ زندگى را كه از خوردن و نوشيدن و حتى خوابيدن و گفتن بدست مى آيد، ترك نمايند و مانند كسى باشند كه پدر يا فرزند خود را از دست داده است.
 3. خوب است كه روز تاسوعا و عاشورا، ديدار با برادران دينى را ترك كرده و آن روز را روز گريه و اندوه خود قرار دهند.
 4. مستحب است كه در دهه اول محرم، هر روز امام حسين عليه السلام را با زیارت عاشورا زيارت نمايند.
 5. سزاوار است كه اگر مى توانند مراسم عزادارى آن حضرت را در منزل خود با نيتى خالص برپا نمايند و اگر نمى توانند در مساجد يا منازل دوستانش به برپايى اين مراسم كمك كنند.
 6. شايسته است كه هر روز مقدارى از اوقات خود را در مكان هاى عمومى به عزادارى بپردازد.
 7. مستحب است كه در آخر روز عاشورا، زيارت تسليت را بخوانند.
 8. يكى از اعمال مهم دهه اول، دعاى اول ماه است و براى اين كه اول اين ماه، اول سال بوده و از طرف ديگر دعاهاى قبل از وقت نيز تاثير خاصى در برآورده شدن حاجات و رسيدن به امور مهم دارد؛ اين دعا تاثير زيادى در سلامتى و دورى از آفات دينى و دنيايى آن سال و بهبودى حال و بدست آوردن نيكي ها دارد.
 9. بهتر است كه در شب اول، بعضى از نمازهايى را كه در اين شب وارد شده به مقدار حال و توانايى خود بخواند؛ حداقل دو ركعت نمازى را كه شامل حمد و يازده بار قل هو اللّه احد است را بخواند. بعد از آن، دعايى را كه پیامبر اسلام صلی الله عليه و آله بعد از اين نماز خوانده است و در كتاب اقبال نقل شده را بخواند و فرداى آن روز را روزه بگيرد. در روايت آمده است كسى كه چنين عملى را انجام بدهد مانند كسى است كه به مدت يك سال كارهاى خوب انجام داده و تا سال آينده محفوظ خواهد بود.
 10. مستحب است كه روز سوم را روزه بگيرد. در روايت آمده است: حضرت یوسف عليه السلام در اين روز از چاه خارج شد و اگر كسى اين روز را روزه بگيرد، خداوند مشكل او را برطرف نموده و سختي ها را بر او آسان مى نمايد.
 11. روايت شده است: مستحب است كه انسان تمام ماه را روزه بگيرد. و در مورد روزه روز تاسوعا و عاشورا روايت مخصوص داريم، اما احتياط اين است كه روز عاشورا را روزه نگيرد ولى از خوردن و آشاميدن تا عصر خوددارى نمايد و آن گاه چيزى بخورد يا بياشامد؛ به جهت اين كه امام حسين عليه السلام و ياران حضرت در عصر از غصه هاى اين دنياى پست رهايى يافتند.
 12. از كارهايى مثل سرمه كشيدن و غير آن، بهتر است پرهيز شود.
 13. مستحب است كه شب عاشورا تا صبح پيش قبر امام حسين عليه السلام بماند.
 14. از شيخ مفيد رحمة الله روايت شده است كه شب بيست و يكم محرم، شب زفاف سرور تمام زنان جهان حضرت فاطمه سلام الله علیها است و به همين جهت روزه آن روز مستحب مى باشد.
 15. مستحب است كه در آخر ماه محرم محاسبه نفس، استغفار و دعا براى اصلاح حال، صورت پذيرد.

منبع

ترجمه المراقبات.