کتاب سلیم بن قیس (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از کتاب سلیم بن قیس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
كتاب سليم بن قيس الهلالي.jpg
نویسنده سلیم بن قیس هلالی
موضوع احادیث اثبات امامت
زبان عربی
تعداد جلد 3
تحقیق محمد باقر الأنصاری الزنجانی

كتاب سلیم بن قیس

كتاب سلیم بن قیس یا اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله

مؤلّف

شیخ ابوصادق سلیم بن قیس هلالی عامری كوفی (م 76 هـ.ق)

زندگی‌نامه

مولّف از خواص اصحاب امام علی علیه‌السلام و امام حسن و امام حسین علیهماالسلام و امام زین العابدین علیه‌السلام بوده است. او دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده بود و در هنگام رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دوازده سال داشته است.

او در پیشگاه معصومین علیهم‌السلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آن‌ها بهره‌مند شده و از قدمای علمای پیرو اهل بیت و بزرگان اصحاب ائمه اطهار علیهم‌السلام محسوب می‌شود و نزد آنان محبوبیت خاصی داشته است و از ائمه علیهم‌السلام روایات زیادی نقل كرده است. او در همه اتفاقات و حوادث در كنار حضرت علی علیه‌السلام بوده و عضو گروه شرطه الخمیس بوده و در زمان حجاج یوسف در سال 76 هجری قمری درگذشت.

شهرت سلیم به خاطر این كتاب كه با نام‌های اصل سلیم، كتاب سلیم و ترجمه آن، اسرار آل محمد ذكر شده می‌باشد.

معرفی اجمالی كتاب

كتاب حاضر اولین كتاب شیعه در زمان امیرالمومنین علیه‌السلام بوده كه امام صادق علیه‌السلام درباره آن می‌گوید: «هر كس از شیعیان و دوستان ما كتاب سلیم بن قیس را نداشته باشد، چیزی از مسائل ولایت ما نزد او نیست و از اسباب ما آگاهی ندارد. این كتاب الفبای شیعه و سرّی از اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم است».

امام سجاد علیه‌السلام نیز می‌فرماید: سلیم راست گفته است، خدا او را رحمت كند همه این احادیث از ماست و از آن‌ها خبر داریم و چندین حدیث دیگر كه همگی در تأیید وثاقت كتاب و سلیم بن قیس وارد شده است. سلیم این كتاب را در طول شصت سال از عمرش به رشته تحریر درآورده است.

موضوع كتاب درباره فضائل اهل بیت از زبان پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و حوادث بعد از آن حضرت به نقل از شاهدان عینی مثل ماجرای سقیفه از زبان سلمان فارسی و افتخارات و امتیازات علی علیه‌السلام و حوادث دوران خلافت آن حضرت و بسیاری از مباحث عقیدتی و تاریخی می‌باشد.

وضعیت نشر

كتاب حاضر به زبان عربی با تحقیق محمدباقر انصاری و ترجمه فارسی كتاب با نام «اسرار آلِ محمد» به همت نشر الهادی قم در سال 1415 هـ.ق به چاپ رسیده است.

منابع

حافظ فرزانه/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، سایت اندیشه قم.

متن کتاب سلیم بن قیس

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان