چاد

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چاد در جهان

«چاد» از کشورهای اسلامی قاره آفریقا، شامل منطقه وسیعی به وسعت ۱۲۴۸۰۰۰ کیلومتر مربع است که در میان کشورهای لیبی، سودان و نیجر قرار دارد و پایتخت آن انجامنا (فورت لامی سابق) است.

«چاد» در زبان بومی به معنای دریاچه است و نام آن از دریاچه ای که در غرب آن قرار گرفته، اخذ شده است. در قرون گذشته، اطراف این دریاچه، یکی از مراکز مهم فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می آمد.

چاد، کشوری نیمه صحرایی است که نیمه شمالی آن در معرض آب و هوای گرم و خشک، و نیمه جنوبی اش تحت تأثیر آب و هوای گرم و مرطوب استوایی است. رود مهم آن «شاری» نام دارد که پس از سیراب کردن نواحی جنوبی، به دریاچه چاد می ریزد.

در چاد محصولاتی چون کاکائو، گندم، جو، کائوچو و پنبه به دست می آید و نگهداری گاو، گوسفند، اسب، شتر و فیل در آن رواج دارد. نفت، طلا و الماس، ذخایر معدنی آن را تشکیل می دهد. اقلام صادراتی آن عبارتند از: کتان، برنج و بادام زمینی.

چاد ۶.۵ میلیون نفر سکنه دارد که غالبا از نژاد سیاه و سفید (سامی و حامی) هستند. آن ها به زبان های فرانسه، عربی و محلی سخن می گویند و بیشترشان مسلمان، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند. مردمان نواحی شمالی آن غالبا از قبایل اعراب مسلمان و بادیه نشین اند، ولی جنوبی ها اکثرا از گروه بانتو و اقلیتی غیر مسلمان می باشند. موندو و آبشه از دیگر شهرهای آن هستند.

در قرن هیجدهم میلادی، چاد مورد یورش فرانسویان قرار گرفت و جزو متصرفات این کشور قلمداد گشت. سرانجام بر اثر مبارزه مردم و قیام عمومی، فرانسه ناگزیر گردید در سال ۱۳۳۹ ه.ش (۱۹۶۰ م) استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد. سال هاست که جمهوری چاد، از اختلاف میان دو بخش شمالی و جنوبی رنج می برد و به همین دلیل، هنوز نتوانسته دولت با ثبات و متمرکزی ایجاد کند و برای توسعه و ترقی ساکنانش بکوشد.

منابع

  • سایت رحماء.
کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)