موریتانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موریتانی در جهان

جمهوری اسلامی موریتانی کشوری است در شمال غربی آفریقا. پایتخت آن نوآکشوت است و بندر نواذیبو نیز دومین شهر مهم می‌‌باشد. مساحت موریتانی یک میلیون و سی هزار و هفتصد کیلومتر مربع است که نود درصد آن را صحرا پوشانده است. جمعیت این کشور دو میلیون و هفتصد هزار نفر متشکل از عرب از قبایل بنی حسان، هلالی و بنی سلیم، و اقوام آمازیغ (بربر) و سیاهپوست است.

تقسیمات کشوری

موریتانی به ۱۲ استان و ۵۸ شهرستان بخش شده است. تقسیمات موریتانی شامل ۱۲ استان افزون بر نواکشوت، ۵۳ شهرستان و ۲۸۰ شهر است. استان‌های این کشور از این قرارند:

استان حوض الشرقی، استان حوض الغربی، استان عصابا، استان گورگول، استان براکنا، استان ترارزا، استان اَدرار، ستان داخلت نواذیبو، ستان تگانت، استان گیدیماکا، استان تیریس زمور، استان اینچیری، نواکشوت (مرکز ناحیه).

موریتانی از سوی باختر به اقیانوس اطلس و از شمال با صحرای غربی در شمال شرقی با الجزایر از سوی خاور با مالی و در جنوب با سنگال هم مرز است.

اطلاعات عمومی

نرخ رشد سالانه جمعیت: دو درصد.

تراکم جمعیت: ۲.۵ نفر در هر کیلو متر مربع.

شاخص توسعه انسانی (رتبه): صد و پنجاهمین کشور در بین صد و هفتاد و هفت کشور.

جمعیت زیر خط فقر: ۴۶.۳ درصد.

امید به زندگی: پنجاه و دو سال.

مرگ و میر کودکان: صد و بیست در هزار نفر.

شیوع ویروس ایدز: ۰.۶ درصد.

رشد باسوادی: ۵۱.۲ (مرد: ۵۹.۵، زن: ۴۳.۴).

تولید ناخالص داخلی (PIB): ۱.۲ میلیارد دلار.

تولید ناخالص ملی بر سهم قدرت خرید هر فرد(PPA): ۱۷۷۶.

تولید ناخالص ملی(PNB) بر جمعیت: ۴۲۰ دلار.

بدهی‌های خارجی: ۷۸۵.۴ میلیون دلار. سرعت رشد: ۶.۶ درصد.

تعداد خطوط تلفنی و تلفن همراه: یک تلفن برای ۱۴۱.۴ نفر.

مهم‌ترین شرکای اقتصادی: الجزایر، بلژیک و لوکزامبورگ، برزیل، چین و فرانسه. سرمایه گذاری گسترده‌ای در استخراج نفت صورت گرفته که در سال جاری بهره برداری از آن آغاز شده است و بهره برداری و درامد حاصل از نفت آینده درخشانی را برای اقتصاد موریتانی رقم خواهد زد.

واحد پول: اوگیا (یک یورو برابر با دویست و سی و شش اوگیا).

منابع اصلی: معادن و صنایع (۳۰ درصد): آهن، سنگ گچ؛ کشاورزی (۲۴ درصد): دامپروری، تولید برنج، ذرت خوشه‌ای و ذرت، ماهیگیری (هشت پا)؛ گردشگری.

یارانه سرانه: ۸۵.۲۰ دلار.

تاریخ سیاسی

سرزمین موریتانی در قدیم بنام شنقیط شناخته می‌‌شد در دوره استعمار فرانسه به موریتانی مشهور گردید.

در سال ۷۰۸ میلادی در دوره موسی بن نصیر اسلام و بعضی قبایل عرب وارد این منطقه شدند.

در سالهای ۱۴۹۰ اولین گروههای پرتغالی و اسپانیایی وارد این سرزمین شدند.

در سال ۱۹۲۰ این سرزمین تحت سیطره فرانسه قرار گرفت.

به دنبال قیام رهبران قبایل و از جمله سیدی ولد مولای الزین و احمد العیده، فرانسه در ۲۸ نوامبر ۱۹۶۰ استقلال موریتانی را برسمیت شناخت و جمهوری اسلامی موریتانی تأسیس شد.

۲۸ نوامبر سال ۱۹۶۰: استقلال مستعمره سابق فرانسه با نام جمهوری اسلامی موریتانی. مختار پسر دادا نظامی تک حزبی را برقرار کرد.

سال ۱۹۷۴: کنار گذاشتن فرانک و جایگزینی واحد پول ملی با نام اوگیا.

سال ۱۹۷۵: در ماه فوریه موریتانی عهدنامه‌ای را با مغرب و اسپانیا در مورد صحرای غربی امضا کرد و جنوب ریو دو ارو را به تصرف خود درآورد. جبهه پولیساریو مقاومت کرد.

ژوییه ۱۹۷۸: کودتای سرهنگ مصطفی ولد محمد صالح. آتش بس با جبهه پولیساریو.

پنجم اوت ۱۹۷۹: موریتانی از ادعاهای خویش بر صحرای غربی صرفنظر کرد.

دسامبر ۱۹۸۰: رییس ستاد ارتش معاویه ولد سید احمد طایع دولت نظامی را تشکیل داد. طرح قانون اساسی دمکراتیک به کنار نهاده شد.

دسامبر ۱۹۸۴: کودتای سرهنگ معاویه پسر طایع.

آوریل ۱۹۸۶: انتشار «بیانیه افریقایی‌های سیاه ستمدیده» موجب بروز نا آرامی و سرکوب آن شد.

در سال ۱۹۸۹، به دنبال ادعای جامعه افریقاییان سیاه پوست تنش شدیدی با داکار پیش آمد: ده‌ها هزار مربی مذهبی سیاه پوست به سنگال رانده شده بودند و این کشور نیز صد هزار موریتانی تبار ساکن سنگال را به کشورشان بازگردانده بود. درگیری سختی بین گروه‌ها پیش آمد.

آوریل ۱۹۸۹: بروز درگیری‌های مرزی با سنگال که صدها کشته برای طرفین به جا گذاشت.

اوت ۱۹۸۹_ آوریل ۱۹۹۲: روابط دیپلماتیک با سنگال به حال تعلیق درآمد.

فوریه ۱۹۸۹: موریتانی در تأسیس کشورهای مغرب عربی(UMA) شرکت کرد.

در سال ۱۹۹۱، حکومت در پی تنشهای اجتماعی و تحت فشار بین المللی، قانون اساسی جدیدی را تدوین و نظام چند حزبی را برقرار نمود.

۱۲ ژوییه ۱۹۹۱: قانون اساسی که در نظام چند حزبی پیش بینی شده بود، از طریق همه پرسی تصویب شد. زبان عربی تنها زبان رسمی کشور اعلام گردید.

۱۷ ژانویه ۱۹۹۲: معاویه پسر طایع در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید. نیروهای مخالف تقلب در انتخابات را افشا کردند. در اتنخابات مجلس و شهرداریها نیز همین پیشامد تکرار شد.

۱۹۹۵_۱۹۹۹: برقراری روابط دیپلماتیک با اسراییل که با مخالفت درسطح کشور مواجه شد.

دسامبر ۲۰۰۰: موریتانی از جامعه اقتصادی دولتهای غرب افریقا (Cedeao) خارج شد.

۸_۹ ژوئن۲۰۰۳: شکست کودتا علیه رییس جمهور ولد طایع.

سوم اوت ۲۰۰۵: اعلام کودتا: سرهنگ علی پسر محمد وال برای یک دوره انتقالی دو ساله به ریاست جمهوری برگزیده شد.

۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ اولین سفر رسمی دوجانبه علی محمد وال به مغرب که اولین سفر رسمی او به خارج از کشور بعد از کودتا محسوب می‌‌شود و انعقاد سه قرارداد همکاری با مغرب.

۸ دسامبر ۲۰۰۵- حضور رئیس جمهور جدید موریتانی در راس هئیت بلند پایه در اجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی در جده و ملاقات وی با بسیاری از رهبران کشورهای اسلامی از جمله رئیس جمهور ایران و استقبال دوستانه سعودیها از هئیت موریتانی.

۲۰۰۷: اولین انتخابات دمکراتیک درموریتانیا - انتخاب سیدی ولد الشیخ عبد الله رئیس جمهوری.

منبع

موریتانی، سایت رحماء.

کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)