کامرون

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

طی سالیان متمادی، کامرون یکی از کشورهای آفریقایی زیر صحرا با رشد جمعیت بالا به شمار می رود. کامرون دارای دو زبان اصلی فرانسوی و انگلیسی است. تاکنون ۲۰۰ گونه زبان محلی در کامرون شناسایی شده است. این کشور به صورت مثلثی در آفریقای غربی قرار گرفته و از غرب با نیجریه و خلیج گینه در اقیانوس اطلس، از شمال شرق با جمهوری چاد، از شرق با جمهوری آفریقای مرکزی و از جنوب با کنگو، گینه استوائی و گابن مرز مشترک دارد.

جغرافیای طبیعی

کامرون در جهان

کامرون با وسعتی معادل ۴۷۵۴۴۲ هزار کیلومتر مربع در غرب آفریقا واقع شده و به لحاظ جغرافیایی بین ۶ درجه شمالی و ۱۲ درجه شرقی و در شمال خط استوا قرار دارد. از منظری دیگر این کشور در کم ارتفاع ترین بخش آفریقای مرکزی و غربی یعنی در خلیج گینه واقع شده است. از لحاظ زمین شناسی، کامرون روی گسل بزرگ پوسته زمین قرار گرفته که جهت اصلی آن جنوب غربی شمال شرقی است. کامرون از نظر اقلیمی به پنج منطقه بزرگ طبیعی تقسیم می شود.

کامرون دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و نظیر بسیاری از کشورهای منطقه دارای دو فصل بارندگی و خشک می باشد. یائونده (پایتخت کشور) که در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد به لحاظ جغرافیایی در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. دوآلا با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت، پایتخت تجاری کامرون است . کامرون با بیش از ۱۶ میلیون نفر سکنه، یکی از پرجمعیت ترین کشورهای فرانکوفون آفریقاست. متوسط تراکم جمعیت در کامرون، ۲۷ نفر در کیلومتر مربع است.

جغرافیای سیاسی

پایتخت سیاسی و اداری کامرون یائونده نام دارد. جمهوری کامرون از جمله کشورهای واقع در منطقه غرب آفریقاست که در مقایسه با دیگر کشورهای این منطقه از ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی برخوردار است.

اخبار منتشره در خصوص کامرون حاکی از تلاش مقامات این کشور در اتخاذ موضع صلح طلبی و دوری از مناقشات منطقه ای بوده که حاصل آن امنیتی است که شرایط را برای فعالیت های سیاسی و اقتصادی، به ویژه در بخش سرمایه گذاری خارجی مهیا ساخته است. عضویت کامرون در سازمان کنفرانس اسلامی، کمیسیون حقوق بشر، نشان دهنده جایگاه ویژه این کشور به عنوان یکی از کشورهای مطرح در بعد جهانی است.

کامرون از جمله کشورهای تولید کننده نفت نیز می باشد. بندر دوآلا به عنوان مرکز اقتصادی این کشور، محلی آشنا برای بازرگانان خارجی بوده و با دارا بودن زیر ساختهای مناسب اقتصادی، نقش مهمی در تجارت منطقه ای و فرا منطقه ای ایفا می کند. بندر دوآلا که دارای زیر ساختهای لازم در حمل و نقل و ترانزیت کالا بوده و یکی از مهمترین بنادر غرب آفریقا محسوب می شود، برای کشورهایی چون آفریقای مرکزی و چاد که محصور در خشکی هستند، حائز اهمیت است.

ادیان و مذاهب

مذاهب اصلی در کامرون به سه گروه اسلام، مسیحیت و مذاهب سنتی قابل تقسیم است. از لحاظ اعتقادات مذهبی، ۲۱ درصد از مردم کامرون کاتولیک، ۱۴ درصد پروتستان و ۴۵ درصد از آنها پیرو مذاهب سنتی و بومی هستند . ۲۰ درصد از این مردم به دین مبین اسلام گرویده اند. اعتقادات اجدادی مردم کامرون، بخش اسطوره ای و باطنی جامعه و موجودیت آنها را تشکیل می دهد.

این اعتقادات زیر بنای اصلی و محکم زندگی معنوی ملی آنها را تشکیل داده و تا به امروز مراسم مذهبی الهی همچون اسلام و مسیحیت با نفوذ قدرتمندی در بین مردم، برگزار شده است. این مذاهب الهی موجب تقویت روح یکتاپرستی در بین مردم کامرون شده است. اسلام از زمان فتح شمال کشور، توسط مدیبوآدما در قرن نوزدهم در کامرون پایه گذاری شد. دلیل گرایش چشمگیر مردم شمال کشور نسبت به ساکنان جنوب به دین اسلام را نیز همین مسئله است . دین مسیحیت بیشتر در جنوب کشور رواج دارد. تاریخ ورود این بینش اعتقادی به آغاز تاریخ جدید کامرون و پایان نیمه اول قرن نوزدهم میلادی باز می گردد.

اوضاع اجتماعی، فرهنگی و آموزشی

کامرون با بیش از دویست قبیله مختلف، دارای فرهنگی بسیار غنی و متنوع است. از لحاظ دستگاههای اداری وزارت فرهنگ، مرکز فرهنگی کامرون و مؤسسه صنایع دستی کامرون در عرصه شناسایی و حفظ و اشاعه فرهنگ کامرون فعالیت دارند. ادبیات سنتی کامرون اساساً شفاهی و غیر مکتوب بوده و بسیار پر تحول، زیبا، اجتماعی، مذهبی و بیشتر تجسمی است. این ادبیات ساخته اسطوره ها، افسانه ها و داستانهای حماسی است و سرشار از اشعار و داستان های نبوغ و فرشتگان است. البته کامرون دارای ادبیاتی مکتوب به زبانهای ملی و کاملاً پیشرفته نیز هست.

تعطیلات رسمی در کامرون در طول سال در مجموع ۸ روز، است: اول ژانویه، جشن جوانان، جمعه مقدس، جشن بین المللی کارگر، روز ملی، سالروز معراج حضرت مسیح (ع)، روز بردن حضرت مریم (ع) به آسمانها توسط فرشتگان و عید نوئل . جشنهای ویژه مسلمانان کامرون نیز به این قرار است: عید قربان، آغاز ماه مبارک رمضان، عید فطر، آغاز سال هجری قمری و میلاد رسول اکرم (ص).

مردم کامرون هر چند به مدل های جدید و غربی ابراز علاقه نموده و روز به روز این مدلها را دنبال می کنند، در عین حال برای لباس های سنتی خود نیز اهمیت خاصی قائل هستند. براساس آخرین آمار منتشره در زمینه جهانگردی در کامرون، در سال ۱۹۹۸ تعداد توریست های بازدید کننده از این کشور به ۱۳۵ هزار نفر رسیده است. سیستم آموزشی در کامرون به سه بخش پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان تقسیم می شود. ویژگی نظام آموزشی کامرون در دو زبانه بودن آن است.

اوضاع اقتصادی

کامرون همواره یکی از کشورهای آفریقای زیر صحرا بوده که دارای بیشترین نرخ رشد اقتصادی است. کامرون که در مقایسه با کشورهای آفریقایی، کشوری به نسبت ثروتمند محسوب می شود، در سال ۱۹۸۷با بروز مشکلات جدی مالی، اقتصاد خود را در رکود کامل دید. بخشهای مختلف اقتصاد کامرون عبارتند: معادن، صنایع، کشاورزی.

کامرون دارای معادن بوکسیت، آهن، آلومینیم و طلا می باشد. صنایع این کشور عمدتاً از صنایع تبدیلی می باشند. حدود ۱۳ درصد از مساحت کشور کامرون قابل کشاورزی می باشد و ۷۸ درصد از کل کشور به مناطق جنگلی تعلق دارد. کشاورزی در کامرون، بخش کلیدی اقتصاد این کشور محسوب می شود و بیش از ۷۰ درصد از جمعیت فعال این کشور را در اختیار دارد. عمده تولیدات کشاورزی آن کشور عبارتند از: کاکائو، قهوه، پنبه، موز، درخت کائوچو و چوب.

واحد پول کامرون فرانک سیفا است که سیفا جامعه همکاری پولی کشورهای آفریقای مرکزی است. کامرون دارای ۱۱۰۰ کیلومتر خطوط راه آهن است. براساس آمار در خصوص ارقام اقتصادی به دست آمده تا سال ۱۹۹۹، مجموع جاده های ساخته شده در کامرون ۴۹۳۰۰ کیلومتر می باشد . اصلی ترین اقلام صادراتی این کشور نفت و چوب است.

منبع

نگاهی به موقعیت مسلمانان کامرون، خبر گزاری مهر، چهار شنبه ششم تیرماه ۱۳۸۶.

کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)