سودان

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سودان در جهان

جمهوری سودان در شمال شرقی آفریقا و بزرگترین کشور جهان اسلام است؛

حکومت: جمهوری

مساحت: ۲٬۵۰۵٬۸۱۵ کیلومتر مربع

جمعیت: ۳۷ میلیون و ۲۰۴ هزار نفر

رشد سالانه جمعیت: ۳ درصد

پایتخت: خارطوم

زبان: عربی

دین: اسلام

واحد پول: پوند سودان

وضعیت جغرافیایی

جمهوری دموکراتیک سودان، وسیع ترین کشور اسلامی و بزرگ ترین کشور آفریقایی از نظر مساحت است. این کشور با ۲٬۵۰۵٬۸۱۵ کیلومتر مربع وسعت، در شمال شرقی آفریقا و در غرب دریای سرخ و جنوب مصر قرار دارد. نواحی شمالی آن از صحرا و بیابان پوشیده شده، ولی در جنوب غربی و شرقی، جنگل های استوایی و باتلاقی دیده می شود. آب و هوایش در شمال، گرم و خشک و سوزان، ولی در جنوب، گرم و مرطوب است.

مرکز حکومت سودان، شهر خارطوم، و شهرهای مهم آن ام دورمان و بندر سودان است. سودان، کشوری دارای کشاورزی و دامپروری است، ولی اخیرا ً در میان تولید کنندگان نفت جایی برای خود گشوده است.

وضعیت دین و فرهنگ

سودان حدود سی میلیون نفر سکنه دارد که ۷۵ درصد آن مسلمان، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند. هشتاد درصد مردم از نژاد سامی (عرب) و بقیه سیاه پوست اند. زبان رسمی و خط متداول آن عربی است.

مردم سودان شمالی در قرن ششم بعد از میلاد قبطی، و در قرن پانزدهم با فتوحات مسلمانان در این سرزمین مسلمان شدند. یکی از معضلات بزرگ این کشور، جنگ داخلی و موضوع شورشیان جنوب بود. اختلاف های ناراضیان جنوب، در مسایل دینی، سیاسی و اقتصادی ریشه داشت؛ زیرا آنان حاکمیت دولت مرکزی را بر نمی تافتند و به لحاظ این که غالبا ً مسیحی اند، از پذیرفتن فرمانروایی مسلمانان اکراه داشتند.

با وجود این بحران ها و آشوب ها، مردم سودان در پایبندی به مبانی اسلامی و هویت دینی و حفظ شعایر مذهبی تأکید دارند. در حال حاضر، سودان بیش از نیم میلیون نفر حافظ قرآن دارد و کودکان از سنین سه تا پنج سالگی در مراکز پیش دبستانی ضمن خواندن و نوشتن، حفظ قرآن را می آموزند. احزاب مهم سودان نیز بر اساس مباحث اسلامی با یکدیگر رقابت دارند.

در سودان مراکز دینی و تبلیغی مهمی تأسیس شده که مهم ترین آن ها سازمان جهانی تبلیغات اسلامی است که سرلشکر سواری الذهب آن را بنیان نهاد. موسسه ای در سودان وجود دارد که زبان های دیگر را به جوانان و دانشجویان می آموزد تا بتوانند کتاب های اسلامی را به دیگر زبان ها بر گردانند یا در سطح جهان به تبلیغ بپردازند.

منابع

  • سودان، سایت رحماء.

پیوندهای مفید

کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)