قطر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شبه جزیره قطر در ساحل جنوب خلیج فارس قرار گرفته و از جنوب با عربستان و ابوظبی هم مرز است. پایتخت قطر دوحه، و اکثریت مردم آن مسلمان هستند.

قطر در جهان

جفرافیای قطر

نزدیکترین همسایه دریائی قطر، بحرین است. قطر ۱۱۴۳۷ کیلومترمربع وسعت دارد. سرزمین همواری است که تنها نقطه ارتفاعی آن با ۱۰۵۰ متر از سطح دریا، جبل الخلیل نام دارد.

آب و هوای قطر گرم و مرطوب و ریزش باران آن اندک و منحصر به فصل زمستان است. از بادهای آن می توان باد مرطوب شمال و باد گرمی را نام برد که از جنوب به سوی آن وزیده و ریگهای عربستان را با خود می آورد.

تاریخ و سیاست

قطر مدتها تحت تصرف ایران بود در اواسط نیمه دوم قرن نوزدهم به اشغال دولت عثمانی درآمد. در سال ۱۹۱۶م پیمانی بین قطر و بریتانیا منعقد شد که به موجب مفاد آن این کشور تحت الحمایه انگلستان گردید.

گرچه قانون اساسی قطر در سال ۱۹۷۰م به تصویب رسید ولی در اول سپتامبر ۱۹۷۰ (۱۳۵۰) مستقل شد. در قرن هیجدهم میلادی گروهی از قبیله بنی عتوب که در ناحیه احساء عربستان ساکن بودند به سوی قطر آمدند که خاندان آل ثانی که اکنون حکومت قطر را در دست دارند از احفاد این قبیله اند.

قطر با کشورهای عربی و غربی روابط خوبی دارد و با مصر، سوریه، اردن، سودان و عربستان روابط خود را گشترش داده است. در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، قطر به عراق کمکهای زیادی نمود.

جمعیت، زبان و مذهب

قطر ۴۷۰۰۰۰ نفر سکنه دارد که ۹۰% آنان در کانونهای شهری هستند. به دلیل مهاجرت های زیاد، رشد جمعیت ۸% است. تراکم نسبی ۱/۴۱ نفر در کیلومترمربع می باشد. ۸۵% سکنه قطر در دوحه یعنی پایتخت و بقیه غالباً در کانونهای نفت خیز ساکنند. بزرگترین اقلیت آن، ایرانیان هستند که به ۴۵۰۰۰ نفر بالغ می گردند. ۵۶% مردم قطر از نژاد عرب و بقیه پاکستانی، ایرانی و هندی هستند. زبان و خط رسمی عربی است ولی زبان اردو و فارسی رواج دارد. ۹۸% مردم قطر مسلمان می باشند.

وضعیت اقتصادی

نفت در قطر در سال ۱۹۳۰م کشف شد ولی صدور آن بدلیل وقوع جنگ جهانی تا ۱۹۴۹ به تعویق افتاد. ذخیره نفت قطر ۴ میلیارد بشکه و تولید روزانه آن نیم میلیون بشکه می باشد. درآمد حاصله از نفت و گاز بیش از ۹۰% تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. اخیرا ذخائر جدید نفت در سواحل قطر شناسایی شده است.

قطر ضمن تاسیس صنایع کوچک مثل صنایع غذایی ساختمانی، چرم سازی مبلمان و پلاستیک سازی به احداث صنایع پتروشیمی و فولاد اقدام نموده است. بخشی از درآمد قطر صرف رفاه اجتماعی مسکن، تصفیه و تامین آب و برق می شود و مقداری هم در ممالک غربی سرمایه گذاری کرده است. صادرات دوباره کالاهای وارداتی از منابع درآمد قطر می باشد. کشاورزی آن رونقی ندارد و صید میگو و مروارید در قطر انجام می شود. واحد پول آن ریال قطر و برابر ۱۰۰ درهم است.

منابع

  • غلامرضا گلی زواره، سرزمین اسلام (شناخت اجمالی کشورها و نواحی مسلمان نشین جهان).
کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)