چاد

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۴:۴۴ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چاد در جهان

«چاد» از کشورهای اسلامی قاره آفریقا، شامل منطقه وسیعی به وسعت ۱۲۴۸۰۰۰ کیلومتر مربع است که در میان کشورهای لیبی، سودان و نیجر قرار دارد و پایتخت آن انجامنا (فورت لامی سابق) است.

«چاد» در زبان بومی به معنای دریاچه است و نام آن از دریاچه ای که در غرب آن قرار گرفته، اخذ شده است. در قرون گذشته، اطراف این دریاچه، یکی از مراکز مهم فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می آمد.

چاد، کشوری نیمه صحرایی است که نیمه شمالی آن در معرض آب و هوای گرم و خشک، و نیمه جنوبی اش تحت تأثیر آب و هوای گرم و مرطوب استوایی است. رود مهم آن «شاری» نام دارد که پس از سیراب کردن نواحی جنوبی، به دریاچه چاد می ریزد.

در چاد محصولاتی چون کاکائو، گندم، جو، کائوچو و پنبه به دست می آید و نگهداری گاو، گوسفند، اسب، شتر و فیل در آن رواج دارد. نفت، طلا و الماس، ذخایر معدنی آن را تشکیل می دهد. اقلام صادراتی آن عبارتند از: کتان، برنج و بادام زمینی.

چاد ۶.۵ میلیون نفر سکنه دارد که غالبا از نژاد سیاه و سفید (سامی و حامی) هستند. آن ها به زبان های فرانسه، عربی و محلی سخن می گویند و بیشترشان مسلمان، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند. مردمان نواحی شمالی آن غالبا از قبایل اعراب مسلمان و بادیه نشین اند، ولی جنوبی ها اکثرا از گروه بانتو و اقلیتی غیر مسلمان می باشند. موندو و آبشه از دیگر شهرهای آن هستند.

در قرن هیجدهم میلادی، چاد مورد یورش فرانسویان قرار گرفت و جزو متصرفات این کشور قلمداد گشت. سرانجام بر اثر مبارزه مردم و قیام عمومی، فرانسه ناگزیر گردید در سال ۱۳۳۹ ه.ش (۱۹۶۰ م) استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد. سال هاست که جمهوری چاد، از اختلاف میان دو بخش شمالی و جنوبی رنج می برد و به همین دلیل، هنوز نتوانسته دولت با ثبات و متمرکزی ایجاد کند و برای توسعه و ترقی ساکنانش بکوشد.

منابع

  • سایت رحماء.
کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)