نوادر الاثر فی علی خیر البشر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جامع الاحادیث النبویه.jpg
نویسنده جعفر بن احمد قمی رازی
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱
مصحح محمد حسینی نیشابوری

مقاله‌ی مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


رساله «نوادر الاثر فی علی خیر البشر» تألیف جعفر بن احمد قمی رازی، تحقیقى در طرق حدیث شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که در شأن حضرت علی علیه السلام مى فرماید: «علیٌ خیرُالبشر، مَن أبی فَقد کَفَر». این اثر در مجموعه "جامع ‌الأحادیث النبویة و پنج رساله دیگر" از ابومحمد جعفر بن احمد بن على قمى منتشر شده است.

این آخرین رساله اى است که از مصنف بدست آمده و در ۲۴ صفحه، ۱۶ طریق ـ که همگى راویان این حدیث از جابر بن عبدالله انصارى از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله هستند ـ ذکر شده و بدیهى است که پس از این طبقه، راویان و طرق فراوانى هست.

در این بخش که صبغه کلامى و ولایتى دارد، مصحح محترم با کوشش فراوان، به منابع و مآخذ زیادى از اهل سنت ارجاع داده است؛ به گونه اى که پانوشت ها کمتر از متن نیستند.

آغاز این رساله نیز شبیه «جامع الأحادیث النبویة»، «العروس» و «المسلسلات» است و چنین به نظر مى آید که این رساله نیز به درخواست کسى فراهم شده است؛ مؤلف در آغاز رساله چنین می گوید: «خدا را سپاس مى گویم و از او یارى مى طلبم و بر پیامبر و آلش درود مى فرستم. خدا تأییدت نماید! درخواست کردى راویان حدیث «على خیر البشر» را برایت گردآورم، و اینک به خواسته تو پاسخ مثبت مى دهم؛ زیرا که تو شایسته این هستى...».

منابع

  • علی مختاری، بخشی از مقاله "نقد و بررسی جامع الاحادیث به همراه پنج رساله دیگر"، علوم حدیث، شماره ۲، زمستان ۱۳۷۵.