کشف الغطاء عن مبهمات شریعة الغراء (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
كشف الغطاء.jpg
نویسنده شیخ جعفر کاشف الغطاء
موضوع فقه و عقاید شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 2

كشف الغطاء عن مبهمات شريعة الغراء

کتاب «کشف الغطاء عن مبهمات شریعة الغراء» اثر معروف شیخ جعفر کاشف الغطاء (م، ۱۲۲۷ ق) است که در سه بخش: اصول اعتقادى، اصول فقه و فروعات فقهی تدوین شده است.

مؤلف

شیخ جعفر بن خضر، معروف به کاشف الغطاء، عالم امامى، مجتهد، فقیه، اصولى، متکلم است. او متولد و متوفى نجف است و نزد وحید بهبهانى، سید مهدى بحرالعلوم و سید صادق فهام کسب دانش نمود.

کاشف الغطاء در فقه و کلام استاد بود و در احکام شرعى مهارتى به کمال داشت. دروس شرایع الاسلام را با کمال آراستگى تدریس مى کرد و فروع مسائل حلال و حرام را از مدارک مربوط به سادگى استنباط مى نمود و مشکلات را با دقت منحصر به فردى، کشف مى نمود. او با کمال علاقه مندى به امر به معروف و نهى از منکر مى پرداخت و در کلیه گرفتاری‌ها آرامش را از دست نمى داد. وى چنان به فقه جعفرى احاطه داشت که گفته است: «اگر تمام کتب فقهى را بشویند، قادرم از اول طهارت تا آخر دیات را از نو بنویسم».

معرفى اجمالى کتاب

کتاب «کشف الغطاء عن مبهمات شریعة الغراء» از مهم ترین آثار کاشف الغطاء است؛ کتابى است عمیق و سنگین؛ تا جایى که فهم آن براى بعضى از علما دشوار بوده است. صاحب جواهر فرموده: «کتاب استادم بسیار عمیق است و قادر به شرح آن نیستم». این کتاب فقهى را شیخ در سفر تألیف نموده و به جز «قواعد» علامه حلى کتابى با خود نداشته است.

این کتاب در سه فن است: فن اول مربوط به اصول اعتقادى مثل توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد است. فن دوم مربوط به اصول فقه است و فن سوم مربوط به فروع فقهى است که از کتاب طهارت شروع مى شود و به کتاب جهاد پایان مى پذیرد.

این کتاب به همت مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى چاپ و منتشر شده است.

منبع

کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، نویسنده: محمدرضا ضمیری.

متن کتاب

كشف الغطاء عن مبهمات شريعة الغراء