مشهد رأس الحسین علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


حرم و بقعه‌اى که مدفن سر مطهر سیدالشهدا است، یا مکانى که سر آن حضرت به آنجا هم برده شده است. به این نام، دو محل یکى در شام و دیگرى در مصر وجود دارد.

در شام‌ در عسقلان مسجدى بزرگ و ضریحى عظیم است که مردم آنجا را زیارت کرده، تبرک ‌مى‌جستند.[۱] به نوشته سید محسن امین: محلى در کنار مسجد جامع اموى در دمشق که ‌گویا محل نگهدارى سر مطهر سیدالشهدا در ایام یزید بوده و در خزانه آن ملعون نگهدارى ‌مى‌شده است.[۲]

همچنین وى (در سفرنامه خویش) مى‌نویسد: در مصر، زیارتگاه با شکوه‌ و مقدسى است که مردم مصر معتقدند سر ابا عبدالله الحسین علیه السلام در آنجا مدفون است و خلفاى مصر آن را از شهر عسقلان (در فلسطین) آورده و طى مراسمى در مصر دفن‌ کرده‌اند.

در همین زمینه در «اعیان الشیعه‌» مى‌نویسد: بنا به قول برخى، یکى از خلفاى‌ فاطمى در مصر، مامورانى به عسقلان (بین مصر و شام) فرستاد و سرى را برایش آوردند و گفت که سر حسین‌ علیه السلام است. آن را به مصر آوردند و در محلى که الآن به نام مشهد یا مسجد راس الحسین علیه السلام معروف است دفن کردند. مردم مصر به این محل علاقه نشان‌مى‌دهند و زن و مرد دسته دسته به زیارت آن مى‌روند و مراسم دعا و تضرع در آنجا مى‌گیرند.

البته در این که آن سر، سر امام حسین‌ علیه السلام بوده، تردید وجود دارد.[۳] این مسجد، اکنون نیز در قاهره وجود دارد، محل تجمع و مرکز محافل دینى و قرآنى، به ویژه در شبهاى ‌ماه رمضان است و در میلاد امام حسین‌ علیه السلام هزاران نفر آنجا گرد مى‌آیند و حتى دست ‌توسل به سوى خداى حسین‌ علیه السلام دراز کرده و به برکت آن مکان، بیماران و گرفتاران شفا و نجات مى‌یابند.

پانویس

  1. آثار البلاد و اخبار العباد، قزوينى، ص 278 (چاپ امير كبير).
  2. اعيان الشيعه، ج 1، ص 627.
  3. همان.

منبع

جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.


11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها