فضائل الأشهر الثلاثة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از فضائل الأشهر الثلاثة)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «فضائل الأشهر الثلاثة» از جمله آثار شیخ صدوق (م، ۳۸۱ ق) است. منظور از ماه‌های سه‌گانه در این عنوان، ماه‌های رجب، شعبان و رمضان می باشد.

فضائل الأشهر.jpg
نویسنده شیخ صدوق
موضوع اعمال الشهور
زبان عربی
تعداد جلد 1
محقق میرزا غلام‌ رضا عرفانیان‌

کتاب فضائل الأشهر الثلاثة

مؤلف

محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی (۳۰۵ -۳۸۱ ق) معروف به شیخ صدوق و ابن بابویه، متولد شهر قم، از بزرگ‌ترین محدّثین قرن چهارم هجری به شمار می‌آید. کتاب من لایحضره الفقیه از کتب اربعه شیعه اثر اوست. و از آثار دیگر وی: مدینة العلم، کمال‌الدین و تمام النعمة، التوحید، الخصال، معانی الأخبار، عیون أخبار الرضا (ع)، أمالی شیخ صدوق، المقنع فی الفقه، الهدایة (فی الأصول و الفروع) می باشد. از اساتید وی می توان به محمد بن حسن بن ولید، حمزة بن محمد بن احمد بن جعفر بن محمد بن زید بن على (ع) و ابوالحسن محمد بن قاسم اشاره کرد. شیخ صدوق در سال ۳۸۱ هـ. وفات نمود و در شهر ری به خاک سپرده شد.

معرفی اجمالی کتاب

کتاب «فضائل الأشهر الثلاثة» مشتمل بر سه کتاب فضائل ماه رجب، فضائل ماه شعبان، فضائل ماه رمضان می باشد.

این کتاب در مجموع حاوی ۱۵۸ روایت از رسول خدا(ص) و ائمه (ع) در فضیلت ماه‌های مذکور است. شیخ صدوق در این کتاب به مستحبات و اعمال این سه ماه نیز اشاره دارد.

ارزش کتاب

این کتاب، مانند دیگر کتاب‌های شیخ صدوق، پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه قرار گرفته و از معتبرترین اصول روایی شیعه به شمار می‌آید. روایات آن نیز در بسیاری از مجموعه‌های روایی شیعه مانند بحارالانوار و مستدرک الوسائل نقل شده است. این کتاب در شناخت فضیلت دعا، نمازهای مستحبی و اعمال ماه رجب و شعبان و رمضان کتابی قابل توجه است. همچنین این کتاب یکی از منابع کتاب‌های دعا مانند «مفاتیح الجنان» شیخ عباس قمی به‌شمار می‌آید.

متن کتاب

کتاب فضائل الأشهر الثلاثة

منابع