زندگی و شعر صد شاعر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«زندگی و شعر صد شاعر؛ از رودکی تا امروز» به کوشش خسرو شافعی تدوین گردیده است. این کتاب به زندگی و شعر صد شاعر برجسته از زمان رودکی تا امروز و معرفی سبکهای مختلف شعر فارسی می پردازد. همچنین شیوه شعر هر شاعر بررسی شده و با گزیده ای از سروده های او و ذکر منابع مطالعاتی کامل شده است.

زندگی و شعر شاعران.jpg
نویسنده خسرو شافعی
موضوع سرگذشتنامه/شاعران ایرانی
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

مؤلف

خسرو شافعی متولد ۱۳۳۴ مهاباد است. گزیده شعرهای این شاعر با عنوان «سفر رنج» و شرح دیوان حافظ با عنوان «گنج روان حافظ» دو اثر دیگر اوست.[۱]

محتوای کتاب

آن‌گونه که مؤلف در مقدمه کتاب بر آن تاکید کرده است، معیار گزینش این شاعران برای ارایه سبک و نمونه آثارشان در این کتاب از منظر عرصه‌های گوناگون زبانی، تصویری، مضمون، قالب و تحولی که در این عرصه‌ها ایجاد کرده‌اند، بوده است.

شافعی در این اثر خلاصه‌ای از چگونگی پیدایش هر سبک یا مکتب شعری در شعر فارسی، زندگینامه کوتاه شاعر، بیت، قطعه یا بندی از اشعار به عنوان نمونه، برای آشنایی اولیه با شیوه بیان شاعر و سپس معرفی سبک هر شاعر را ارایه کرده است.

ترتیب مطالب کتاب بدین شیوه است: پیشگفتار، ادوار شعر فارسی، سبک خراسانی، سبک بیانبین در دوره سلجوقی، سبک عراقی، سبک حد واسط یا مکتب وقوع، سبک هندی، دوره بازگشت ادبی، دوره مشروطیت، سبک شعر نو، آشنایی مختصری با قالب‌ها و اشکال مختلف شعر فارسی، برخی اصطلاحات شاعری، ادبی، هنری و واژه‌نامه.

در پایان معرفی هر سبک یا دوره شعری و همچنین معرفی هر شاعر در هر یک از این ادوار، منابع مطالعاتی برای مطالعه کامل‌تر و بیشتر در این زمینه معرفی شده است.[۲]

وضعیت نشر

این کتاب در سه نوبت از سوی نشر «کتاب خورشید» به چاپ رسیده است.

  • چاپ اول در سال ۱۳۸۰ با شمارگان دو هزار و ۲۰۰ نسخه
  • چاپ دوم در سال ۱۳۸۴ با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه[۳]
  • چاپ سوم در سال ۱۳۹۱ در قطع رقعی در ۷۰۴ صفحه، با شمارگان هزار نسخه.[۴]

پیوندها

پانویس

  1. خبرگزاری کتاب ایران، ۱۳ فروردین ۱۳۹۲، بازیابی: ۱ خرداد ۱۳۹۲.
  2. خبرگزاری کتاب ایران، ۱۳ فروردین ۱۳۹۲، بازیابی: ۱ خرداد ۱۳۹۲.
  3. خانه کتاب، بازیابی: ۱ خرداد ۱۳۹۱.
  4. خانه کتاب، بازیابی: ۱ خرداد ۱۳۹۱.