رساله لب اللباب در سیر و سلوک اولی الالباب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«رساله لب اللباب فی سیر و سلوک اولی ‌الالباب»، کتابی است در موضوع آداب طریقت، اثر سید محمدحسین حسینی طهرانی (م، ۱۳۷۴ ش). در این کتاب کیفیت سیر و سلوک الی الله به طور اجمالی و تفصیلی، شرح تفصیلی عوالم مقدم بر عالم خلوص، مباحثی همچون شرایط لازم سلوک، مراتب مراقبه، لزوم استاد و طرق مختلفه نفی خواطر به سبکی جامع و شیوا مطرح گردیده است.

رساله لب اللباب.jpg
نویسنده سید محمدحسین حسینی طهرانی
موضوع عرفان
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

رساله لب اللباب فی سیر و سلوک اولی ‌الالباب

مؤلف

سید محمدحسین حسینی طهرانی (۱۳۷۴ـ۱۳۰۵ ش) فرزند آیت‌الله سید محمدصادق حسینى طهرانى، فقیه مجاهد، عالم ربانی شیعه بود.

وی شاگرد بزرگانی چون علامه طباطبایی، سید رضا بهاء‌الدینى، آیت الله خویی، سید محمود شاهرودی و سید هاشم حداد بود.

آیت‌الله طهرانی بیشتر با مباحث عرفانی شناخته شده است، اما وی در سال‌های حضورش در تهران که همزمان با نهضت اسلامی امام خمینی بود، با حمایت کامل از نهضت، به سازماندهی نیروهای مبارز پرداخت.

از ایشان آثار متعددی در زمینه اصول عقاید و عرفان و تفسیر و... به جا مانده است، مانند: اللّه شناسى، امام شناسى، لمحات الحسین‌ علیه‌السلام، توحید علمى و عینى، روح مجرد، ولایت فقیه در حکومت اسلامى.

محتوای کتاب

اصل این رساله، اولین دوره از درس های اخلاقی و عرفانی مفسر و حکیم علامه طباطبایی در حوزه علمیه قم می باشد که توسط حضرت علامه به عنوان تقریرات به رشته تحریر درآمده و با تنقیحات و اضافاتی از ایشان طبع گردیده است. بخشهای مختلف این کتاب عبارت است از:

  • معرفت اجمالی و طرح کلی سلوک الی الله: گرفتاری بشر در ظلمت مادیت، سیر و سلوک در اصطلاح عرفا، صعوبت عبور از عالم برزخ و کثرت انفسیه، ورود سالک به عالم روح، مقصد سالک ملازمت است با وجه الله، مراقبه و مراتب و آثار آن، مقصود عرفا از "می"، مشاهده سالک نفس خود را استغراق در ذات ربوبی و "بقا به معبود"، عالم خلوص و اقسام آن، قطع علاقه از ذات خود و...
  • شرح تفصیلی عوالم مقدم بر عالم خلوص: اسلام اکبر، ایمان اکبر، هجرت کبری، جهاد اكبر‌‌‌‌‌‌‌، اسلام اعظم، ایمان اعظم، هجرت عظمی و جهاد اعظم، مودت ارادی، مقام "صلوح" و...
  • شرح اجمالی طریق و کیفیت سلوک الی الله: لزوم جستجوی دلیل در اثبات حقایق دین، تاثیر تضرع و ابتهال در حصول ایمان به عالم معنا، گفتگوی حضرت ادریس علیه السلام با حضرت علامه طباطبایی در خواب، علم و عمل مورث یکدیگرند و...
  • شرح تفصیلی طریق و کیفیت سیر الی الله: شرایط لازم سلوک (که شامل ۲۵ مورد است)، طریقه نفی خواطر در رساله بحرالعلوم، مراتب مراقبه، منظور عرفا از «عنقا» و «سیمرغ» و... .

وضعیت نشر

کتاب حاضر توسط ناشران مختلف در سالهای مختلف به چاپ رسیده است. چاپ اخیر کتاب در سال ۱۳۸۲ توسط م‍وس‍س‍ه‌ ت‍رج‍م‍ه‌ و ن‍ش‍ر دوره‌ ع‍ل‍وم‌ و م‍ع‍ارف‌ اس‍لام‌ در مشهد بوده است.

متن کتاب

رساله لب اللباب فی سیر و سلوک اولی الالباب

منابع