جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

خروج یمانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یکی از علایم حتمی ظهور و قیام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)، خروج یمانی است. یمانی از شیعیان است که از صنعای یمن خروج خواهد کرد. بر اساس برخی از روایات، خروج یمانی و سفیانی و خراسانی در یک روز و یک ماه و یکسال خواهد بود.

نام و مشخصات یمانی

یمانی مردی است به نام حسن یا حسین[۱] که از فرزندان زید بن علی[۲] و از شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام است.[۳] و از صنعای یمن خروج خواهد کرد[۴] در برخی از روایات از او با عنوان «نصر»[۵] و «منصور» یاد شده است.

در کتاب «فتن» ابن حماد از رسول خدا صلی الله علیه وآله نقل است که فرمود: «ای اهل یمن، می گویند که منصور از شماست. سوگند به کسی که جانم در دست اوست، پدرش قریشی است و اگر بخواهم که نسب او را تا دورترین جدّش نام ببرم، چنین کنم».[۶] این نامها احتمالا برای توصیف یاری او نسبت به امام زمان علیه السلام بیان شده است.

ویژگی‌های قیام یمانی

در روایات ویژگی های خاصی برای خروج یمانی بیان شده است که عبارتند از:

از نشانه های حتمی ظهور:

یکی از «علایم حتمی ظهور» امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) قیام یمانی است. امام صادق(ع) در بیانی راجع به حتمی بودن علامت قیام یمانی برای ظهور امام عصر(ع) فرمودند: «خَمْسٌ قَبْلَ قِیامِ الْقائِمِ مِنَ الْعَلاماتِ: الصَّیْحَةُ وَالسُّفْیانِیُّ وَالْخَسْفُ بِالْبَیْداءِ وَخُرُوجُ الْیَمانِیّ وَقَتْلُ النَّفْسِ الزَّکِیَّةِ». قبل از قیام قائم(ع) وقوع پنج علامت حتمی است: صیحه آسمانی، سفیانی، فرو رفتن در بیداء، خروج یمانی و کشته شدن نفس زکیه».

همزمانی با خروج سفیانی و خراسانی:

امام رضا(ع) می فرمایند: «خروج سفیانی، یمانی و خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز و ترتیب آنها همچون رشته مهره ها پشت سر هم خواهد بود. سختی از هر سو پدید آید، وای بر کسی که با آنها مخالفت و دشمنی کند».[۷]

هدایت‌بخش ترین پرچم:

امام صادق(ع) می فرمایند: «در میان درفش ها (پرچم ها)، هدایت گرتر از درفش یمانی وجود ندارد، چون درفش حق است و شما را به سوی صاحبتان دعوت می کند ... پس به سوی او بشتابید که درفش او درفش هدایت است. بر هیچ مسلمانی سرپیچی از او جایز نیست و اگر کسی چنین کند، اهل آتش است، زیرا او مردم را به حق دعوت می کند».[۸]

رنگ پرچم یمانی:

در خصوص پرچم نهضت یمانی، از امام صادق(ع) نقل شده است: «یمانی از یمن با پرچم های سفید خروج می کند».[۹]

محل قیام یمانی:

واژه «یمانی» به تنهایی علاوه بر دلالت بر انتساب این شخصیت به یمن، بر آغاز جنبش او از یمن نیز، دلالت می‌کند. لذا همچنان‌که بر اساس متفاهم عرفی قیام خراسانی به معنای قیام شخصی خراسانی از ایران است، قیام یمانی نیز به معنای قیام مردی یمنی از یمن است. به تعبیر دیگر، اطلاق واژه یمانی به شخصیت مورد نظر صرفاً بیان تابعیت او نیست، بلکه محل قیام او نیز هست. بر این اساس، از تمامی روایاتی که بر قیام یمانی دلالت داشتند، می‌توان به شروع قیام یمانی از یمن نیز پی برد. از جمله امام باقر علیه‌السلام در پاسخ این سؤال که قائم، چه زمانی قیام می‌کند، فرمودند: «خروجُ السفیانیِّ من الشامِ والیمانیِّ من الیمن و خسفٌ بالبیداءِ.» ... هنگام خروج سفیانی از شام و خروج یمانی از یمن و فرو رفتن [سپاه سفیانی] در سرزمین بیداء.[۱۰] آن حضرت در حدیث دیگری فرموده‌اند: «... ثم یسیرُ الیهم منصورُ الیمانیُّ من صنعاءَ بجنودِه»؛... سپس منصور یمانی همراه سپاهیانش از صنعا (در یمن) به سوی آنها روانه می‎ شود.[۱۱]

پانویس

 1. شبلنجی؛ نورالابصار، بیروت، بی نا، ۱۹۹۶م، ص ۱۷۲؛ کاظمی، سید مصطفی؛ بشاره الاسلام، نجف، بی نا، ۱۳۸۲ ق، ص ۱۷۵.
 2. بشاره الاسلام، همان، ص۱۸۷.
 3. علامه مجلسى، ملا محمدباقر؛ بحارالأنوار، بیروت، مؤسسه الوفاء، ۱۴۰۴ هجرى قمرى؛ ج ۵۲؛ ص ۲۷۵.
 4. قزوینی، محمدکاظم؛ الامام المهدی عجل الله تعالی فرجه، بیروت، بی نا، ۱۹۹۵ م، ص ۲۲۷؛ یزدی حائری، علی؛ الزام الناصب فی إثبات الحجة الغائب، بیروت، اعلمی، ۱۹۸۴، چاپ پنجم، ص ۶۷.
 5. کنز العمّال، ص ۱۱، ح ۳۱۴۴۲ به نقل از ابن عساکر.
 6. ابن حمّاد، الفتن، ص ۲۳۷
 7. کتاب الغیبـه، نعمانی، ص۱۷۱؛ بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۳۲؛ إعلام الوری، ص۴۲۹
 8. بشاره الاسلام، ص ۹۳ به نقل از: کتاب الغیبـه نعمانی.
 9. مختصر اثبات الرجعـه، ح ۱۶؛ به نقل از مجله تراثنا، سال ۲، ش ۴، صص ۴۵۴ـ۴۵۵.
 10. شیخ صدوق. کمال‌الدین، ص۳۳۱
 11. این حماد، الفتن، ص ۱۷۴

منابع

 • مجله موعود، بهمن ماه سال ۱۳۸۸، شماره ۱۰۸.
 • کتاب الغیبه، النعمانی.
 • بحارالانوار، علامه مجلسی.