خانه ابوایوب انصاری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هنگام ورود نخستین خود به مدینه، در منزل ابو ایوب انصاری اقامت گزیدند. او یکی از صحابه گرانقدر و ثابت قدم در راه رسول خدا و امام علی علیه السلام بود.

شخصیت ابوایوب انصاری

ابو ایوب انصاری با داشتن خصلت‌هایی همچون ایمان قوی، تقوا و بردباری در برابر مشکلات، حضور مستمر در جبهه‌های نبرد، عشق و ارادت کامل به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و پیروی از رهبری امام علی علیه السلام پس از پیامبر صلی الله علیه و آله، در بین یاران پیامبر صلی الله علیه و آله از جایگاهی والا برخوردار است. این چهره فداکار و مخلص، که از اولین روزهای ورود پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه، خانه و زندگی ساده‌اش را به آن حضرت تقدیم کرد، به شدت مورد احترام و عنایت شخص پیامبر صلی الله علیه و آله، علی علیه السلام و اصحاب و تابعین بود؛ به گونه‌ای که پیامبر برای مادرش دعا کرد و چشمان نابینایش شفا یافت.

ابو ایوب همچنین از اصحاب امیرمؤمنان علیه‌السلام بوده است. چنانچه پس از بازگشت از صفین مى گفت: پیامبر خدا صلى الله علیه و آله ما را به جنگ با گروه ناکثین (اصحاب جمل) قاسطین (سپاه معاویه) و مارقین (خوارج) دستور داد، با دو گروه نخست جنگیدم و با گروه سوم انشاء اللّه باید جنگ کنم.[۱]

خانه ابوایوب، منزل رسول خدا

هنگام ورود پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه تمام طوایف و قبایل از آن حضرت خواستند بر آن‌ها وارد شود. اما رسول اکرم صلی الله علیه و آله مهار شتر را بر گردنش افکند و فرمود: این شتر خود مامور است و می‌‌داند مرا کجا پیاده کند. شتر در میان انبوه استقبال کنندگان حرکت کرد و در کنار خانه ابوایوب انصاری، که فقیرترین افراد مدینه بود، نشست. پیامبر صلی الله علیه و آله پیاده شد و جمعیت بسیار اطراف حضرت را گرفتند. هر کس با اصرار وی را به خانه خود فرامی‌‌خواند. در این میان، مادر ابوایوب انصاری وسایل سفر پیامبر صلی الله علیه و آله را به خانه‌اش برد. پیامبر صلی الله علیه و آله، که همچنان در محاصره جمعیت بود، فرمود: وسایل من چه شد؟ عرض کردند: مادر ابوایوب آن را به خانه‌اش برد. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: المرء مع رحله؛ انسان همراه وسائل سفرش خواهد بود. به این ترتیب حضرت وارد منزل ابوایوب شد. و تا زمانی که مسجد و حجره مبارک را نساخته بود، در خانه وی سکونت داشت.

خانه ابوایوب در طول تاریخ

موقعیت مکانی خانه ابوایوب انصاری

این خانه در طول تاریخ تحولاتى را پشت سر گذاشت که از آن جمله مى توان بناى مدرسه شهابیه براى مذاهب چهارگانه اهل سنت را نام برد و سرانجام در اواخر قرن سیزدهم هجرى در آنجا مسجدى ساختند و بر قسمت خارجى دیوار جنوبى آن سنگ نوشته اى نصب کردند که بر آن با خط زرین نوشته شده بود: «هذا بیت موفد النبى صلى الله علیه و آله - فی سنة ۱۲۹۱ هجری»؛ این خانه منزلگاه پیامبر خدا صلى الله علیه و آله مى باشد.

خانه ابوایوب در آغاز دهه دوم قرن پانزدهم هجرى، در جریان توسعه دوم سعودى تخریب شد و آن در جنوب شرقى مسجدالنبى قرار داشته و خانه حارثة بن نعمان که بعدها به خانه امام صادق علیه‌السلام معروف شده در جنوب آن بوده است.[۲]

پانویس

  1. محمدجواد طبسی، ابوایوب انصاری، نخستین میزبان پیامبر صلی الله علیه و آله، کوثر، مرداد ۱۳۷۸، شماره ۲۹
  2. فرهنگ اعلام جغرافیایى، تاریخى در حدیث و سیره نبوى، محمد محمدحسن شرّاب، ترجمه حمیدرضا شیخی؛ (مطلب نقل شده از جمله اضافات محمدرضا نعمتى بر این کتاب است)