تعيين اسامى معصومين عليهم السلام به روزهاى هفته

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


سید بن طاوس در «جمال الاُسبوع» می گوید: ابن بابویه به سند خود از صقر بن ابى دُلَف روایت کرده که چون متوکل حضرت على النقىّ علیه السلام را به سُرَّ مَنْ رَاى طلبید، روزى به خدمت آن حضرت رفتم تا خبرى از احوال آن جناب بگیرم و آن حضرت را نزد زراقى، حاجب متوکل محبوس کرده بودند. چون نزد او (زراقى) رفتم گفت: چکار دارى؟ گفتم به دیدن شما آمده ام. ساعتى با هم نشستیم و از هر گونه صحبتى با هم کردیم تا آن که مردم را متفرّق کرد و مجلس خلوت شد. باز پرسید که براى چه آمده اى؟ من همان جواب اوّل را دادم. گفت: گویا آمده اى که خبرى از مولاى خود بگیرى.

من ترسیدم. گفتم: مولاى من خلیفه است. گفت: ساکت شو که مولاى تو بر حقّ است و من نیز اعتقاد تو را دارم. گفتم الحمدلله. پس گفت: آیا مى خواهى نزد او بروى؟ گفتم: بلى. گفت: قدرى بنشین تا صاحب البرید از نزد او بیرون آید. من نشستم تا وقتى که صاحب البرید بیرون شد. آن وقت پسرکى را مأمور کرد که مرا به نزد آن حضرت ببرد. چون به خدمت آن جناب رسیدم دیدم بر روى حصیرى نشسته است و در برابرش قبرى کنده اند.

پس سلام کردم. حضرت جواب داد. فرمود: بنشین. پس فرمود: که براى چه آمده اى؟ گفتم: آمده ام که از احوال شما خبرى گیرم. پس چون نظرم بر قبر افتاد، گریستم. حضرت فرمود: گریه مکن که در این وقت از ایشان آسیبى به من نمى رسد. گفتم: الحمدلله. پس گفتم: اى سید من حدیثى از رسول خدا صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله روایت شده که معنای آن را نمى فهمم. فرمود: چیست؟

آن حدیث را عرض کردم: «لاتُعادُوا الایامَ فَتُعادیکمْ» یعنى: دشمنى نکنید با روزها که آنها با شما دشمنى خواهند کرد. فرمود: مُراد از ایام و روزها ما هستیم مادامى که به پا است آسمانها و زمین.

این است معنى ایام. پس دشمنى مکنید با ایشان در دنیا که دشمنى کنند با شما در آخرت. سپس فرمود: وداع کن و بیرون رو که ایمن نیستم برتو و مى ترسم اذیتى به تو رسد.

پیوندهای مرتبط

منابع

  • جمال الأسبوع، السید ابن طاووس، ص٣٦.