الهدايه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از الهدايه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

كتاب «الهدایة (فی الأصول و الفروع)» از تألیفات شیخ صدوق (م، ۳۸۱ ق)، مشتمل بر مباحثی در اصول اعتقادی و مسائل فقهی است.

الهداية.jpg
نویسنده شیخ صدوق
موضوع فقه شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
التحقيق مؤسسة الإمام الهادي(ع)

الهدایه

مؤلف

محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی(۳۰۵ -۳۸۱ ق) معروف به شیخ صدوق و ابن بابویه، متولد شهر قم، از بزرگ‌ترین محدّثین قرن چهارم هجری به شمار می‌آید. کتاب من لایحضره الفقیه از کتب اربعه شیعه اثر اوست. و از آثار دیگر وی: مدینة العلم، کمال‌الدین و تمام النعمة، التوحید، الخصال، معانی الأخبار، عیون أخبار الرضا(ع)، أمالی شیخ صدوق و المقنع فی الفقه می باشد. از اساتید وی می توان به محمد بن حسن بن ولید، حمزة بن محمد بن احمد بن جعفر بن محمد بن زید بن على(ع)، ابوالحسن محمد بن قاسم اشاره کرد. شیخ صدوق در سال ۳۸۱ هـ. وفات نمود و در شهر ری به خاک سپرده شد.

معرفى اجمالى کتاب

کتاب الهدایه (فی الأصول و الفروع) دو بخش دارد: بخش نخست مربوط به اصول اعتقادى از قبیل توحید، نبوت، امامت، تقیه، اسلام و ایمان، امر به معروف و نهی از منکر، جهاد، ارکان الاسلام و نیت است. اما بخش دوم در فروع فقهى است که از ابواب طهارت شروع مى شود و به ابواب ارث پایان مى پذیرد.

در طول قرون فقهاى شیعه، اهتمام و توجه خاصى به این کتاب داشته اند و آن از مصادر فقهى و روایى معتبر در نزد آن‌ها بوده است؛ تا جایى که بزرگان شیعه آنچه در این کتاب ذکر شده به عنوان حدیث تلقى کرده اند.

وضعیت نشر کتاب

این کتاب به همت مؤسسة الامام الهادى در قم به سال ۱۴۱۸ ق چاپ و منتشر شده است.

متن کتاب

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، نویسنده: محمدرضا ضمیری.