الجوهرة فی نسب الامام علی و آله (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab74.jpg

«الجوهرة فی نسب الإمام علی و آله» که حاوی شرح مختصرى از نسب و زندگى و مناقب حضرت على و حضرت زهرا (علیهما‌السلام) و دو فرزندشان امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) است، در واقع بخشی از کتاب «الجوهرة فی نسب النبى و أصحابه العشرة» تألیف محمد بن ابى‌بکر تِلمسانى از علماى سنی مذهب اندلس در قرن هفتم هجرى می‌باشد.

معرفی کتاب

نام اصلى این کتاب «الجوهرة فی نسب النبى و اصحابه العشرة» است و مؤلف سنی مذهب آن تِلمسانى (متوفی بعد ٦٤٥ ق)، علاوه بر بیان شرح حال و نسب پیامبر (صلی الله علیه وآله) و افراد مرتبط با آن حضرت، به معرفی ده صحابى پیامبر که به اعتقاد آنان اهل بهشت هستند (عشره مبشّره) پرداخته، اما ناشر و مصحح کتاب حاضر، فقط بخش امام على (علیه‌السلام) و دو فرزند آن حضرت را ذکر کرده است.

تِلمسانى در این کتاب پس از شرحى مختصر از زندگى حضرت على و حضرت زهرا (علیهما‌السلام)، از احوال امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) و مناقب آنان سخن گفته و بار دیگر به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) بازگشته و به ذکر مناقب و مواعظ و وصایای آن حضرت می‌پرازد.

مؤلف مطالب خود را به شیوه حدیثى گزارش کرده و سلسله راویان و اسناد را آورده و در غالب موارد از منابع خود یاد کرده است. منابع او عبارتند از صحاح سته اهل سنت و کتبى مانند الکامل مبرّد، الاستیعاب ابن عبدالبر و... .

منابع

  • "الجوهرة فی نسب الإمام علی و آله علیهم السلام"، ویکی نور.
  • الجوهرة فی نسب النبی وأصحابه العشرة، محمد بن ابی‌بکر التلمسانی، دارالرفاعی للنشر، ١٤٠٣ ق.