البرهان علی صحة طول عمر الامام صاحب الزمان (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
البرهان علی صحة طول عمر الإمام صاحب الزمان.jpg
نویسنده محمد بن علی کراجکی
موضوع زندگینامه امام زمان/مهدویت
زبان عربی
تعداد جلد ۱

رسالۀ «البرهان علی صحة طول عمر الامام صاحب الزمان علیه‌السلام»، بخشی از کتاب ارزشمند «کنز الفوائد» تألیف محمد بن علی کراجکی (م، ۴۴۹ ق)، در موضوع غیبت امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه) است، که یكی از مآخذ اصلی در این مبحث به شمار می‌رود.

مؤلف

ابوالفتح محمد بن علی کراجکی از درخشان‌ترین چهره‌های علمی نیمه اول قرن پنجم و معاصر با شیخ طوسی است. او اندیشمندی بزرگ، فقیه، اصولی، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، ادیب و آگاه به علوم حدیث، فلسفه، کلام، اخلاق، تاریخ، رجال، تفسیر و طب بوده و بیش از هشتاد تألیف با ارزش دارد. شهید اول از وی تعبیر به علامه می‌کند.

از اساتید او می توان شیخ مفید، سید مرتضی، شیخ طوسی و ابن شاذان قمی را نام برد. معدن الجواهر و ریاضة الخواطر، روضة العابدین و نزهة الزاهدین، کنزالفوائد و التلقین لاولاد المؤمنین از دیگر آثار اوست.

ابوالفتح کراجکى سرانجام پس از عمرى خدمت به علوم اهل بیت علیهم السلام، در شهر صور کشور لبنان، در سال ۴۴۹ هجرى دیده از جهان فرو بست.

معرفی اجمالی کتاب

از جمله آثار ارزشمند ابوالفتح کراجکى «کنز الفوائد» است که مؤلف در جزء دوم این کتاب، رساله ای تحت عنوان: «البرهان علی صحة طول عمر الامام صاحب الزمان» نگاشته است. یکی از منابعی که می توان آن را اساس عقائد امامیه در موضوع غیبت دانست، همین رساله به شمار می رود.

کراجکی در رساله خود همان روش استادش شیخ مفید را دنبال کرده، و در آن اسامی بسیاری از افراد را ذکر می کند که سنّ آنها بالاتر از طول عمر افراد عادی بوده است. هدف او همچون شیخ مفید و شیخ صدوق این بود که ثابت کند، طول عمر امام مهدی (علیه السلام) در دوران غیبت، امر خارق العاده‌ای نبوده است.

منابع

  • چشم به راه مهدی، ص ۴۶۳.
  • دانشنامه مهدویت و امام زمان عجل الله تعالی فرجه، جمعی از نویسندگان، ج۱، ص۱۰.