الإعلام بوفیات الأعلام (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab55.jpg
نویسنده شمس الدین محمد ذهبی
موضوع سرگذشتنامه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد ۲
تحقیق مصطفی بن علی عوض

«الإعلام بِوفیات الأعلام» یا «دُرة التاریخ»، اثر شمس‌الدین محمد ذهبی (م، ۷۴۸ ق)، در موضوع تاریخ و محل وفات جمعی از رجال نامدار اسلامی، از سال اول تا ۷۴۰ هجری است.

معرفی کتاب

در این کتاب، اسامی افراد که حدودا ۳۵۰۷ تن می‌باشند، بر حسب سال وفات ایشان، از سال اول هجری تا سال ۷۴۰ هجری ذکر گردیده است.

نویسنده در کتاب، فقط به ذکر نام اشخاصی که در هر سال دار فانی را وداع گفته‌اند پرداخته و هیچ توضیح دیگری پیرامون ایشان، نداده است؛ مگر ذکر نام محل شهادت یا وفات افراد مانند: شهادت حضرت حمزه در سال سوم هجری در جنگ احد. و نیز ذکر ماه وفات یا شهادت افراد در برخی موارد، همچون: خلیفه اول در ماه جمادی الآخره. و یا سن افراد در هنگام وفات مانند: وفات ابوقحافه در سن ۹۴ سالگی در سال چهاردهم هجری.

از جمله ویژگی‌های کتاب آن است که علاوه بر تاریخ وفیات، به برخی از حوادث تاریخی نیز اشاره نموده است، مانند: صلح حدیبیه در سال ششم هجری، جنگ موته و حنین در سال هشتم هجری، جنگ تبوک در سال نهم هجری، فتح مصر در سال بیست و یک هجری.

در مقدمه محقق، به توضیح اقدامات تحقیقی صورت گرفته در این کتاب پرداخته شده از جمله: توثیق افراد از مهمترین منابع موثق با بیان تصحیف و تحریف در صورت وجود؛ تبیین سال وفات افراد در صورت اختلاف؛ ذکر مراجعی که در توثیق شخص بر آنها اعتماد شده؛ تهیه فهرستی ابجدی که در آن سال وفات شخص و شماره ترجمه وی در کتاب تبیین شده است؛ تهیه فهرست سال‌ها و تهیه فهرست وقایع تاریخی همراه با ذکر سال آن.

منابع

  • ویکی نور