حجاج بن بدر السعدی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«حجاج بن بدر السعدی» از شهداى کربلا است. حجاج از اهالی بصره و از قبیله بنی تمیم است. از جمله نامه هایی که امام حسین علیه السلام به مردم بصره نوشتند، نامه ای به مسعود بن عمرو بود. او نیز در پاسخِ نامه امام، نامه ای را توسط حجاج برای امام حسین علیه السلام می فرستد.

در آن نامه آمده است: «اما بعد، ای پسر دختر پیامبر، نامه شما واصل و از مندرجات آن اطلاع حاصل شد. ما مطیع شما هستیم. خداوند زمین را از راهنمای خیر و دلیل راه حق خالی نمی گذارد. تو امروز حجت خدا بر خلق و ودیعه او در زمین و شاخه ای از درخت وجود احمدی هستی. به جانب ما پیش آی که گردنهای بنی تمیم برای فرمان تو خم گشته و در پیروی از فرمان تو از شتر تشنه در ورود به آب مطیع تر است». حجاج پس از رساندن این نامه همچنان در رکاب امام حسین علیه السلام بود تا در روز عاشورا به فیض بزرگ شهادت نائل آمد.

برخى نام او را حجاج بن بدر گفته اند.[۱] نامش در زیارت ناحیه مقدسه نیز آمده است. در زیارت قائمیه وی را حجاج بن زید سعدی دانسته، می فرماید: «السلام علی الحجاج بن زید السعدی».

ابن حجر عسقلانی در الاصابه گوید: «وی حجاج بن زید بن جبلة بن مرداس بن عبد قیس بن مسلمة بن عامر بن عبید سعدی بصراوی است، تمیمی و یکی از صحابه است، والدش زید بن جبله از اشراف اسلام است».

پانویس

  1. انصارالحسین، ص۶۷.

منابع

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها