ام انس

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۰ آوریل ۲۰۲۴، ساعت ۰۷:۲۹ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (مهدی موسوی صفحهٔ ام أنس دختر ملحان بن خالد انصاری را به ام انس منتقل کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«امّ أنس» یا «امّ سلیم» (متوفی سال ۲۵ ق)، از زنان محدث، مؤمن و شجاع مسلمان صدر اسلام است. او دختر ملحان بن خالد انصاری، همسر ابوطلحه مالک بن نضر و مادر انس بن مالک بود.

ابن سعد در «الطبقات الکبری» به سند خود از فرزندش انس نقل می کند: «روز جنگ حنین ام سلیم در حالی که حامله بود، برای کشتن مشرکان خنجر به دست گرفته بود. پیشتر نیز در جنگ احد شرکت کرده بود و تشنگان را آب می داد و مجروحان را مداوا می کرد.»

در روایت دیگری انس می‌گوید: وقتی که رسول خدا صلی الله علیه وآله به مدینه آمد، مادرم مرا که هشت سال سن داشتم به خدمت آن حضرت برد و گفت: یا رسول الله! مردان و زنان انصار هر کدام هدیه‌ای برای شما آوردند. من پسرم را آورده‌ام که در خدمت شما باشد. از آن پس من به مدت ده سال به پیامبر خدمت کردم. انس را به همین دلیل خادم رسول الله صلی الله علیه وآله لقب دادند.

ام سلیم از بانوان عاقل و دانا بود. نوشته اند وقتی ابوطلحه از وی خواستگاری کرد، ام سلیم به او گفت: آیا نمی دانی خدایی که می پرستم گیاهان را از زمین می رویاند؟ ابوطلحه گفت: بلی، ام سلیم گفت: آیا خجالت نمی کشی چوب را می پرستی؟ سخن او در ابوطلحه اثر کرد، مسلمان شد و اسلام او، کابین ام سلیم گردید.

همچنین نقل شده: وقتی یکی از فرزندانش مریض شد و از دنیا رفت، او بی آنکه شیون و زاری کند او را غسل داد، کفن و حنوط کرد و روی او پارچه ای کشید و در گوشه ای گذاشت. سفارش کرد کسی ابوطلحه را خبر نکند تا خود به او بگوید، سپس با تأمل و آرامشی خاص، خبر فوت فرزندش را به شوهرش داد.

منابع

  • "انس بن مالک"، دانشنامه پژوهه، سید مرتضی میرتبار.