پانزده گفتار (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پانزده گفتار.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع تجدید حیات فکری اسلام
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

کتاب «پانزده گفتار» مجموعه‌ای از پانزده سخنرانی استاد شهید مرتضی مطهری (م، ۱۳۵۸ ش)، در موضوعات گوناگون اسلامی است که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف ایراد شده است.

مؤلف

مرتضی مطهری (۱۳۵۸-۱۲۹۸ ش) از اساتید حوزه علمیه قم و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب، و از نظریه پردازان اصلی جمهوری اسلامی بود.

از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، امام خمینی، علامه طباطبائی، سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد.

برخی دیگر از آثار استاد مطهری عبارتند از: عدل الهی، حماسه حسینی، تعلیم و تربیت در اسلام، آزادی معنوی، آشنایی با علوم اسلامی.

شهید مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. او سرانجام، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ توسط منافقین به شهادت رسید.

محتوای کتاب

مطالب این کتاب بسیار متنوع و جالب توجه و مورد نیاز امروز ماست و همچون سایر آثار استاد مرتضی مطهری از اتقان و استقامت رأی و ابتنا بر کتاب و سنت برخوردار است.

این کتاب پاسخگوی مسائلی در این زمینه ها است:

  • اسلام و نیازهای جهان امروز
  • نهضت آزادی بخش اسلام
  • لزوم تعظیم شعائر اسلامی
  • نقش دین در تحولات تاریخی
  • نقش حادثه کربلا در تحول تاریخ اسلامی

همچنین در این کتاب، استاد مطهری به بررسی مسأله سعد و نحس ایام در قالب مقاله ای تحت عنوان «دفاع از سیزده» می پردازند.

«غدیر و خطری که مسلمین را از داخل تهدید می کرد»، عنوان سخنرانی ای است که استاد ضمن تبیین نظریه صحیح در مورد غدیر، مسأله فلسطین و خطر اسرائیل را گوشزد می نماید.

مسأله نفاق و ماهیت و ابزار آن همراه با شیوه رهبری پیامبر در مبارزه با نفاق، در بخش دیگری مورد کنکاش قرار گرفته است.

لزوم تعظیم شعائر اسلامی و توجه شعارها و ارزشهای اسلامی همراه با پرهیز از شعارهای عددی و تصویری، دو مقاله ارزشمند ارائه شده در شب تاسوعا و عاشورا است.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: ۱۶ آذر ۱۳۹۲.