نهضة عاشوراء (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از نهضة عاشوراء)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نهضة عاشوراء.jpg
نویسنده روح الله موسوی خمینی
موضوع امام حسین (ع)
زبان عربی
تعداد جلد 1
تهیه کننده موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

نهضة عاشوراء

معرفی اجمالی کتاب

"نهضة عاشوراء" مشتمل بر مطالبی در باب قیام و نهضت کربلای حسینی (ع) است. این مطالب که به زبان عربی تدوین شده از سخنان و آثار حضرت امام خمینی(ره) اقتباس شده است.

مؤلف

آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ خ‍م‍ی‍ن‍ی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، فقیه و اصولی و یکی از مراجع بزرگ تقلید شیعه معاصر. متولد 1320ق مطابق با اول مهر 1281ش برابر با 24 سپتامبر 1902م. در شهر خمین. پدر او، «آقا مصطفى» از علما و چهره‌هاى درخشان منطقه خمين بود. از اساتید ایشان می توان ميرزا رضا نجفى خمينى؛ آيت‌الله پسنديده؛ حاج شيخ محمد گلپايگانى؛ آقا ميرزا محمدعلى بروجردى؛ آقا عباس اراكى را نام برد. و از جمله آثار ارزشمند ایشان، تحریر الوسیلة، كتاب البيع (موسوعه جلد 12)، شرح حدیث «جنود عقل و جهل» می باشد. دوره رهبرى ده سال و چهار ماه ايشان رسما از 22 بهمن 1357ش، تا 14 خرداد 1368ش، ادامه داشت. ایشان در سال 1368 ش / 1409 ق / 1989 م. رحلت نمودند.

بخشهای کتاب نهضة عاشوراء

عناوین مطالب کتاب بدین قرار است: علل و اسباب عاشورا، اهداف نهضت عاشورا، شهدای کربلا، آثار و نتایج نهضت ابی عبدالله الحسین (ع)، فلسفه عزاداری برای امام حسین (ع)، نقش محرم و صفر در تاریخ اسلامی، و انقلاب اسلامی و انقلاب عاشورا.

وضعیت نشر کتاب

اثر حاضر توسط موسسه‌ تنظیم‌ و نشر تراث‌ الامام‌ الخمینی‌(س‌)، الشوون‌ الدولیه منتشر شده است.

منابع

سایت خانه کتاب( 23 مرداد 1391)

متن کتاب نهضة عاشوراء

نهضة عاشوراء