نماز یکشنبه ماه ذی القعده

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در مفاتیح الجنان برای یکشنبه ماه ذی القعده نمازی با فضیلت بسیار ذکر شده است. شیخ عباس قمی این نماز را به نقل از سید بن طاووس آورده است:

«و سيّد بن طاوس روايتى نقل كرده كه ذى القعده محلّ اجابت دعا است در وقت شدّت و در روز يكشنبه[۱] اين ماه نمازى با فضيلت بسيار از رسول خدا صَلَّى اللَّه عَليهِ وَآله روايت كرده كه مجملش آن است كه هر كه آن را بجا آورد توبه اش مقبول و گناهش آمرزيده شود و خصماء[۲] او در روز قيامت از او راضى شوند و با ايمان بميرد و دينش گرفته نشود و قبرش ‍ گشاده و نورانى گردد و والدينش از او راضى گردند و مغفرت شامل حال والدين او و ذريّه او گردد و توسعه رزق پيدا كند و ملك الموت با او در وقت مردن مدارا كند وبه آسانى جان او بيرون شود و كيفيّت آن چنان است كه:

در روز يكشنبه غسل كند و وضو بگيرد و چهار ركعت نماز گذارد در هر ركعت حمد يك مرتبه و «قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ» سه مرتبه و «مُعَوَّذَتَيْن»[۳] يك مرتبه، پس استغفار[۴] كند هفتاد مرتبه و ختم كند استغفار را به جمله:

«لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلىِّ الْعَظيمِ»

جنبش و نيروئى نيست جز به خداى والاى بزرگ

پس بگويد:

«يا عَزيزُ يا غَفّارُ اغْفِرْ لى ذُنُوبى وَذُنُوبَ جَميعِ المُؤ مِنينَ وَالْمُؤ مِناتِ فَاِنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاّ اَنْتَ».

اى نيرومند! اى بسيار آمرزنده! بيامرز گناهانم را و گناهان همه مردان مؤ من و زنان با ايمان را كه نيامرزد كسى گناهان را جز تو.

فقير گويد ظاهر آن است كه اين استغفار مذكور و دعاى بعد را بعد از نماز بايد بجا آورد.»

پانویس

  1. یعنی هر روز یک شنبه ای از این ماه
  2. دشمنان
  3. قل اعوذ به رب الناس و قل اعوذ برب الفلق
  4. یعنی استغفر الله ربی و اتوب الیه بگوید.


منبع

مفاتیح الجنان، اعمال ماه ذی القعده