نبوت (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نبوت.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع نبوت
زبان فارسی
تعداد جلد 1

«نبوت» نگاشته شهید مطهری، مجموعه‌اي است مشتمل بر چهارده جلسه بحث و انتقاد در انجمن اسلامي پزشكان كه در سال 1348 ايراد شده است. شيوه بحث، ابتكاري است و استاد شهيد با آگاهي از ديدگاه‌هاي متكلمان و فيلسوفان در اين مورد و با توجه به آموزه‌هاي علومي مانند روان‌شناسي و با عنايت به شبهه‌هايي كه در اين‌باره وجود دارد، به بحث مي‌پردازد.

استاد شهيد مطالب خود را در چهار بخشِ راه‌هاي اثبات نبوت، وحي، معجزه و اعجاز قرآن دسته‌بندي كرده و درباره ماهيت وحي و معجزه كه معمولاً كمتر بحث مي‌شود، به تفصيل سخن رانده است.

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

مآخذ

كتاب‌هاي استاد شهید آيت الله مطهري، سایت قربانیان ترور