مستمسک العروة الوثقی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)
مستمسک العروه الوثقی.jpg
نویسنده سید محسن حکیم
موضوع فقه شيعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱۴

مستمسک العروة الوثقى

«مستمسک العروة الوثقی» از تألیفات سید محسن حکیم (م، ۱۳۹۰ ق) در موضوع فقه استدلالی، شرحى مفصل بر کتاب «عروة الوثقى» اثر سید محمدکاظم یزدی در ۱۴ جلد است.

مؤلف

سید محسن حکیم (م، ۱۳۹۰ ق)، از فقهاى امامیه و مراجع بزرگ شیعه و صاحب تألیفات بسیار (حدود پنجاه عنوان) است. وى اولین کتابخانه عمومى را در نجف بنیان گذاشت و شاگردان بسیارى را تربیت کرد.

او از سال ۱۳۳۸ ق حوزه درس خارج فقه و اصول تشکیل داد که جمعى از فضلاى جوان نجف از محضرش استفاده مى کردند. مرحوم آیت الله حکیم قلمى روان و خالى از تعقید داشت و بسیار خوش‌قریحه و باذوق و داراى حسن انتخاب بود. به همین دلیل از تألیفات وى مخصوصاً مستمسک العروة استقبال فوق العاده شد. حقائق الاصول، دلیل المناسک، نهج الفقاهة، رسالة فى ارث الزوجة، از دیگر تألیفات اوست.

برخی استادان او عبارتند از: آخوند خراسانى، آقا ضیاءالدین عراقى، آیت الله نائینى.

معرفى اجمالى کتاب

این کتاب که در واقع شاهکار علمى آیت الله حکیم است، به شیوه فقه استدلالى است. این اثر شرحى است بر کتاب «عروة الوثقى» تألیف سید محمدکاظم یزدی؛ شرحى جامع، موجز، عمیق، خالى از حشو و زواید و در عین حال نسبتاً ساده و روان و در نوع خود کم نظیر.

«عروة الوثقى» کتابى فتوایى است و در آن ادله احکام نیامده است. از این رو، صاحب «مستمسک العروه» به شرح کلمات و بیان مستندات فقهى این کتاب پرداخته است.

«مستمسک» از کتاب اجتهاد و تقلید شروع مى شود و به کتاب وصیت پایان مى پذیرد. این کتاب به وسیله مکتبه آیت الله العظمى مرعشى نجفى در قم چاپ شده است.

متن کتاب

مستمسک العروة الوثقى

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، نویسنده: محمدرضا ضمیری.
  • ویکی نور.