مختصر النافع (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «المختصر النافع فی فقه الإمامیة» یا «النافع فی مختصر الشرایع»، اثر مهم فقهی محقق حلی (م، ۶۷۶ ق) است که در واقع مختصر کتاب ارزشمند دیگر او با عنوان «شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام» می باشد.

مختصرالنافع.jpg
نویسنده محقق اول
موضوع فقه شیعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱

المختصر النافع فی فقه الامامیة

مؤلف

جعفر بن حسن بن یحیی حلی (۶۷۶-۶۰۲ ق) معروف به «محقق حلی» یا «محقق اول»، از فقهای بزرگ مکتب تشیع است. او علاوه بر کتاب «مختصر النافع»، آثار مهم دیگری در فقه و اصول تألیف کرده، از جمله: «معارج الاصول» و «شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام» که شامل کلیه ابواب فقهی است.

عالمان بزرگی چون علامه حلی، ابن داوود حلی و فاضل آبی از شاگردان او هستند.

معرفی اجمالی کتاب

این کتاب یکی از معتبرترین متون فقهی شیعه تا به امروز شناخته شده است. در همه ابواب فقه با ترتیب عبادات، عقود، ایقاعات، احکامی که بین مؤلفین امامیه معروف است، نوشته شده است. تا مدتها قبل از این، کتاب «مختصر النافع» از متون درسی حوزه های علمیه بوده و حتی یکی از متون درسی فقه مذهب جعفری علیه السلام در کنار سایر مذاهب چهارگانه اهل سنت در دانشگاه الازهر مصر می باشد.

در این کتاب مؤلّف صورت واضح و روشنی از فقه امامیه را ارائه داده است و در واقع کتاب شرایع الاسلام خودش را در این کتاب خلاصه کرده است و با الفاظ قابل فهم و عبارات متداول، به ذکر خلاصه ای از مذهب فقهی امامیه پرداخته و فروعات و شاخه های فرعی فقه امامیه را بیان می فرمایند.

این کتاب در یک جلد به زبان عربی از طرف مؤسسه بعثت قم در سال ۱۴۰۲ (چاپ دوم و چاپ سوم آن در سال ۱۴۱۰) به چاپ رسیده است.

حواشی و شروح کتاب

بر این کتاب، حاشیه و شرحهای متعددی نوشته شده که مهمترین انها عبارت است از:

منابع

  • حافظ فرزانه، مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه.

متن کتاب

المختصر النافع فی فقه الامامیة