قصص الانبیاء راوندی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از قصص الانبیاء راوندی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قصص الأنبياء(ع).jpg
نویسنده قطب الدین راوندی
موضوع سرگذشتنامه پیامبران
زبان عربی
تعداد جلد 1

قصص الأنبياء (ع)


این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)

کتاب «قصص الأنبیاء» اثر قطب الدین راوندى (م، ۵۷۳ ق)، در موضوع تاریخ و شرح حال پیامبران الهى علیهم السلام است.

مؤلف

قطب الدین سعید بن هبة‌الله راوندى (م، ۵۷۳ ق)، عالم بزرگ، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخدان بزرگ شیعه در قرن ششم هجرى است. او در مدت کوتاهى از چهره هاى سرشناس شیعه گردید. قطب راوندى در سال ۵۷۳ ق در شهر قم دیده از جهان فروبست و اکنون قبر مطهرش در صحن بزرگ حرم حضرت معصومه سلام الله علیها قرار دارد.

شیخ ابوعلى فضل بن حسن طبرسى (صاحب مجمع البیان)، عمادالدین محمد بن ابوالقاسم طبرسى، صفى الدین، شیخ ابوجعفر حلى برخی از استادان او هستند. از دیگر تألیفات او: فقه القرآن، احکام الاحکام، الاختلاف بین مفید و المرتضى، اسباب النزول و تهافت الفلاسفة می باشد.

معرفى اجمالى کتاب

این کتاب در موضوع تاریخ و شرح حال پیامبران الهى علیهم السلام است و در بیست باب تنظیم شده است. باب اول آن داستان حضرت آدم علیه السلام است و پس از آن داستان زندگانى حضرت ادریس و حضرت نوح علیها السلام و دیگر پیامبران به ترتیب تقدم زمانى آمده است.

باب ۲۰ و ۱۹ آن نیز اختصاص به پیامبر اکرم حضرت محمد صلى الله علیه و آله دارد. علاوه بر آن، هر باب خود به فصول متعدد تقسیم شده تا دسترسى به مطالب به آسانى امکان پذیر باشد.

برخى از علما کتاب قصص الانبیاء را به سید فضل اللّه راوندى نسبت داده اند و برخى دیگر احتمال داده اند که دو کتاب به نام قصص الانبیاء باشد: یکى متعلق به قطب راوندى و دیگرى متعلق به سید فضل اللّه راوندى باشد.

این کتاب به وسیله بنیاد پژوهش‌هاى اسلامى آستان قدس رضوى به سال ۱۴۰۹ ق در قطع وزیرى چاپ و منتشر شده است.

متن کتاب

قصص الأنبياء (ع)

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، محمدرضا ضمیری.