غلامرضا فیروزیان

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

استاد غلامرضا فیروزیان (1298 - 1396 ش)، از همراهان حجت الاسلام نواب صفوی، سفیر آیت الله بروجردی و آیت الله کاشانی به کرمان و کردستان، چهره ماندگار تبلیغی اصفهان، که عمر خود را در راه تبلیغ و ترویج فرهنگ و معارف اسلامی و خدمات‌رسانی به مناطق مرحوم کشور صرف کرد. ایشان نسبت به قضایای اجتماعی، دینی و تبلیغی روز بسیار حساس بود و ترویج تفکر و روحیه ایشان موجب نشر و گسترش تفکر شیعی می شود.

Firuzian.jpg
نام کامل غلامرضا فیروزیان
زادروز 1298 شمسی
زادگاه تهران
وفات 1396 شمسی
مدفن اصفهان

Line.png

اساتید

عباسعلی اسلامی ، آیت الله خادمی
زندگینامه

غلامرضا فیروزیان، در سال 1298 (ه ش) در خانواده‌ای مذهبی در جنوب تهران چشم به جهان گشود. پدرش مردی متدیّن، باسواد و دارای طبع شعر بود. در شش سالگی به مکتب‌خانه رفت. هم چنین در سایه پدر، هر روز صبح غلامرضا و برادرانش، قرآن، مسائل شرعیّه و «معراج السعاده» نراقی را آموختند. بعد از مکتب خانه راهی مغازه عطاری پدر شد. هم چنین در خیاطی، نجّاری، سوهان کاری و تراش کاری مهارت هایی را کسب نمودند. وی در سال 1318 به عنوان یک سرباز عادی در دانشگاه افسری مشغول خدمت شد. در این دوران تیراندازی، سوارکاری و شنا را زیر نظر مربیان سخت گیر با جدیّت تمام آموخت.

تحصیلات

بعد از شهریور 1320 در تهران به تحصیل علوم دینی پرداخت و هم زمان در محل سکونت خود جلسات مذهبی تشکیل داد که این جلسات زمینه‌ی آشنایی ایشان با آیت الله شیخ عباسعلی اسلامی گردید، و بعدها داماد این خانواده شد.

شیخ غلامرضا مدّتی در حوزه علمیه قم به تحصیل مشغول شد. با ذوق و توفیقی که در مطالعات تاریخی و مذهبی داشت، به تدریج از منبری‌های شناخته شده تهران شد. سرانجام به وعظ و خطابه روی آورد و در راستای سفر تبلیغی وی به سبزوار در سال 1324، دوستی با فخرالدّین حجازی و نیز تشکیل «انجمن تعالیم دینی» در دفاع از حریم مقدس اسلام و تشیّع اتفاق افتاد و این نقطه عطفی در سبزوار شد. کمی بعد کتاب «راهنمای سعادت» تألیف آیت الله خادمی وی را به اصفهان کشاند. با درخواست علمای اصفهان، آیت الله اسلامی، وی را به نمایندگی خود در تشکیل مدارس اسلامی گمارد.

فعاليت‌هاى علمى، فرهنگى‌ و سیاسی

اوّلین دوره‌ی کلاس های مذهبی برای محصّلین ابتدائی در سال 1326 در مدرسه‌ی درب کوشک بود که مقدمه‌ی تأسیس مدارسی به نام «جامعه تعلیمات اسلامی» در اصفهان شد. در سال 1327 به دستور حضرت آیت الله العظمی بروجردی راهی کرمان شد. در کرمان علاوه بر انتشار روزنامه‌ی «پیام حق»، مبارزه علیه فرقه‌های منحرف و خوانین ظالم آن سامان را آغاز کرد، ضمن اینکه در فعالیّت‌های سیاسی و انتخابات مجلس شورای ملّی حضوری موثر داشت. سرانجام به واسطه‌ی مخالفت‌هایی که با خوانین داشت به بندرعباس و سپس به جزیره‌ی قشم تبعید شد. در قشم با وضعیت نابسامان شیعیان آن‌جا آشنا شد و این باعث آغاز فعالیّت های اجتماعی ومذهبی در قشم و بهبود اوضاع شیعیان شد.

انگلیسی‌ها برای جلوگیری از ملّی شدن صنعت نفت تحریکاتی را در مناطق مرزی ایران به ویژه در کردستان به راه انداخته بودند، که با دور اندیشی آیت الله کاشانی و سخنرانی‌های فیروزیان ناکام ماند. وی از طرف آیت الله کاشانی به آذربایجان و خوزستان نیز سفر کرد. اواخر تیر 1331 در اصفهان دستگیر شد. هم چنین پس از کودتای 28 مرداد نیز تحت پیگرد قرار گرفت. با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی، به طرفداری از نهضت، فعالیت‌های چشمگیری کرد و بر اساس همین فعالیت‌ها بود که در 19خرداد 1343 دستگیر و ممنوع المنبر شد.

با دستگیری و تبعید امام خمینی به پاریس به عنوان بازوی پرتوان آیت الله خادمی دوره‌ی جدیدی از فعالیت‌های مبارزاتی با رویکرد فرهنگی را در اصفهان آغاز نمود. فعالیت‌های عمده‌‌ی ایشان در «جامعه تعلیمات اسلامی» اصفهان متمرکز گردید. هرچند در این دوره نیز شهر‌های دیگر را فراموش نکرد. برای جلوگیری از، تأسیس مدارس مختلط، تولید فیلم‌های مبتذل، طرح مسائل مخالف شرع، تدریس مسائل جنسی در مدارس و اجرای تئاترهای مستهجن در ماه مبارک رمضان در اصفهان فعالیّت‌های گسترده‌ای نمود.

این واعظ سخت کوش پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عزیمت به مناطق حسّاس مانند مازندران، دشت مغان، گرگان و نواحی دیگر و همکاری با نهاد‌های متعدّد تلاش‌های زیادی جهت تثبیت نظام نوپای اسلامی انجام داد. در راستای ارتقای معارف اسلامی، کتابخانه‌های متعدّدی را در مناطق مورد نیاز تأسیس نمود. روستای پوده شهرضا، روستای قهجاورستان، روستای علی آباد مبارکه از او هدایایی ماندگار در دل دارد. هم چنین ایشان در 45 روستا اقدام به ساختن مسجد کردند که از جمله این روستاها: روستای دوست محمد حاجی، دک، دهمرده، دل آسا و کفتارگی زابل می‌باشد.

وفات

حجت الاسلام فیروزیان روز پنجشنبه ۲۲ تبرماه سال 1396 شمسی در سن ۹۸ سالگی دارفانی را وداع گفت. مراسم تشییع پیکر این روحانی وارسته روز جمعه ۲۳ تیرماه با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان بعد از اقامه نماز جمعه در اصفهان برگزار شد و در تخت فولاد به خاك سپرده شد.

منابع

  • www.morsalat.ir

آرشیو عکس و تصویر