منابع و پی نوشتهای متوسط
جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

غسل جمعه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«جمعه» روز پایانی هفته، مورد احترام مسلمانان و یکی از اعیاد مهم است. اهمیت شب و روز جمعه در احادیث بسیاری بیان شده و اعمال و دعاهای فراوانی برای آن مقرر گشته است.

اهمیت غسل جمعه

امام باقر علیه السلام فرموده اند: ولا تدع الغسل یوم الجمعة، فانه من السنة، ولیکن غسلک قبل الزوال[۱]؛ غسل روز جمعه را فراموش مکن که از سنت است و باید که پیش از زوال غسل کنی.

نیز امام صادق علیه السلام می فرمایند: غسل یوم الجمعه سنة واجبة علی الرجال و النّساء فی السّفر والحضر[۲]؛ غسل روز جمعه بر مردان و زنان در سفر و حضر، سنّتی واجب[۳] است.

وقت غسل جمعه

وقت غسل جمعه از اذان صبح روز جمعه تا ظهر روز جمعه است و بهتر است نزدیک ظهر به جا آورده شود. اگر تا ظهر انجام ندهد بهتر است که بدون نیت ادا و قضا تا غروب جمعه به جا آورد. اگر در روز جمعه غسل نکند، مستحب است از صبح شنبه تا غروب، قضای آن را به جا آورد. کسی که می‌ترسد در روز جمعه آب پیدا نکند، می‌تواند روز پنجشنبه غسل را انجام دهد، بلکه اگر در شب جمعه غسل را به امید آن که مطلوب خداوند عالم است به جا آورد، صحیح است.

مستحب است انسان در موقع غسل جمعه بگوید: أشْهَدُ أنْ لا إِلهَ إلّا اللهُ وَحْدَهُ لا شَریک لَهُ وَأنَّ مُحَمَّداً عَبْدُه وَ رَسوُلُه. اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاجْعَلْنی مِنَ التَّوَّابینَ وَاجْعلْنی مِنَ الْمُتَطَهِّرین.[۴]

غسل جمعه از مستحبات مؤکد است و به همین خاطر بعضی از علما حکم به وجوب آن داده‌اند.

پانویس

  1. دعائم الاسلام، ج۱، ص۱۸۱.
  2. المحاسن ، ص۶۰.
  3. ظاهرا منظور از واجب در این حدیث، بیان لزوم و اهمیت غسل جمعه است نه وجوب شرعی.
  4. امام خمینی، توضیح المسائل، مسئله ۶۴۴.

منابع

  • کتاب حکمت های درخشان، علیرضا صابری یزدی.