علی صافی گلپایگانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیت الله العظمی علی صافی گلپایگانی (۱۲۹۱ - ۱۳۸۸ ش) از مراجع تقلید معاصر شیعه ساکن گلپایگان بود. وی برادر بزرگ‌تر آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی است. آیت الله صافی علاوه بر فعالیتهای علمی، نقش موثری در مبارزه با رژیم شاه و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران داشت.

۲۲۰px
نام کامل علی صافی گلپایگانی
زادروز ۱۲۹۱ شمسی
زادگاه گلپایگان اصفهان
وفات ۱۳۸۸ شمسی
مدفن گلپایگان - قبرستان قاضی زاهد

Line.png

اساتید

آیت الله بروجردی، سید محمد حجت کوه کمره ای،...


آثار

رسائل فقهی، الدلالة الى من له الولایة، منتخب الحکام، راز دل (دیوان اشعار)، ...


تحصیلات و استادان

کودکی و جوانی حاج آقا علی صافی صرف دانش‌اندوزی شد. تا سن هجده سالگی نزد پدر و دایی بزرگوارشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آخوند ملا ابوالقاسم قطب به تحصیل پرداختند و سپس به قم هجرت نمودند.

دروس سطح را در محضر آیت الله آقا میرزا محمد همدانی تکمیل نمودند. درس خارج را نزد عالمان بلندآوازه عصر، از جمله آیت الله حجت و آیت الله العظمی بروجردی به پایان بردند. هوش و ذکاوت و نیروی استدلال وی در جلسه درس و مباحثه حضرت آیت الله العظمی بروجردی موجب شهرت او گردید. آیت الله العظمی بروجردی چنان شیفته این شاگرد درسخوان و هوشیار گردید که در برخی مجالس از وی یاد می‌کرد و این امر سبب شهرت ایشان در جمع طلاب علوم دینی شد و در رده برجسته‌ترینشان شناخته گردید.

فعالیت اجتماعی

آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی علاوه بر کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی و توجه عمیق به اهمیت تالیف و درس و بحث در زمینه‌های گوناگون، ‌هیچ زمانی از حضور موثر در اجتماع و تدبیر مدرن غافل نماند و به تعبیری درس و بحث‌های اصولی و کلامی و فقهی او را به گونه‌ای سرگرم نساخت تا جامعه و مردم را رها کند و فقط به بحث‌های روان حوزوی بپردازد.

راستی مگر نه این است که علم و اجتهاد را باید در متن جامعه بکار گرفت تا هم علم و آگاهی پرورده و پخته شود و مجتهد و پژوهشگر دینی نیازها را احساس کند و پاسخ هر یک را با تلاش مجدد دریابد، هم این که وظیفه عالم بودن را در عمل و خدمت به مردم و جامعه ایفا نماید؟ لذا این مجتهد تلاشگر در صحنه علم و عمل با خطابه‌های بلیغ و صراحت لهجه که با همه وجودش آمیخته است و شجاعت و پایمردی و استقامت در خور،‌ در مسیر آزادی و اشاعه عدالت و انضباط اجتماعی و احیاء حق و سرکوب نمودن باطل و مبارزه با رژیم مستبد شاهی و ایادی استثمار و استکبار پرداخت و در این راه متحمل سختی‌ها، فشارها و تبعیدها و... شد.

از جمله کارهای آن مرجع بزرگ و شخصیت علمی، نقش فوق‌العاده موثر در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران و پیوند و وحدت در میان مراجع عظام دانست. و این وحدت و یگانگی را وسیله نجات و فلاح دانسته، به مذاکرات زیاد در این مورد پرداخت. در تحقیقات فقهی، ادبی و تاریخی صاحب نظر و با مشاهیر زبان و ادبیات فارسی و عربی و سخنوران این رشته الفتی به تمام داشتند. از جنبه‌های روحانی و خصوصیات اخلاقی وی احساسات شورانگیز و جوش و خروشی است که در مجالست و مراودت با وی می‌توان یافت.

آثار و تألیفات

آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی، آثار ارزشمندی به نظم و نثر عربی و فارسی دارند که برخی به چاپ رسیده، شماری از آن‌ها زیر چاپ و قسمتی به صورت دست‌نویس است. آثار چاپ شده ایشان عبارتند از:

المحجة فى تقریرات الحجة - یکی از آثار آیت الله العظمی علی صافی گلپایگانی
 • ۲. منتخب الحکام؛
 • ۳. مناسک حج؛
 • ۴. در انتظار وصال (مجموعه ۵۹ قصیده و غزل و مخمس به مناسبت ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف)؛
 • ۵. رساله عملیه توضیح المسائل فارسی؛
 • ۷. راز دل (دیوان اشعار در بیش از هزار صفحه)؛
 • ۸. الدلالة الى من له الولایة؛
 • ۹. المحجة فى تقریرات الحجة (۲ جلد)؛
 • ۱۰. تاریخ تحول فقه شیعه؛
 • ۱۱. منتخب الاحکام؛
 • ۱۲. اصول الفقه؛
 • ۱۳. تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمى بروجردى (صلاة، وصیت و...)؛
 • ۱۴. تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمى حجت (تیمم، بیع و...).

وفات

سرانجام روح از کالبد شیخ الفقها بزرگ شیعه مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا علی صافی(اعلی الله مقامه الشریف) در دقایق پایانی یکشنبه ۱۳دی سال ۱۳۸۸ جدا شد. و پس از تشییع به یادماندنی در قبرستان قاضی زاهد گلپایگان در کنار همسرشان مدفون شدند.

آرشیو عکس و تصویر