شهر کفل

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهر کفل.jpg

کشور

عراق

شهر

۳۵ كيلومترى كوفه، در مسير بزرگراه نجف - بغداد

  • طول:"52.2'22°44 شرقی
  • عرض:"49.7'13°32 شمالی
شهر کفل در نقشه.PNG
مشاهده در نقشه

شهر کفل که در فاصله ۳۵ کیلومترى شمال شرق کوفه و در مسیر بزرگراه نجف - بغداد قرار دارد، شهر کوچکى است و نام خود را از قبر حضرت ذى‌الکفل علیه السلام که یکى از پیامبران بزرگ بنى اسرائیل است و در این شهر مدفون شده، برگرفته است.

نام این پیامبر حزقیل یا حزقیال است و به علت آن که کفالت قوم یهود را در دوران اسارت در بابل به عهده داشت بدین نام معروف گردید. این پیامبر نزد قوم یهود از مقام والایى برخوردار است؛ زیرا توانست تورات حضرت موسى علیه السلام را پس از آتش گرفتن «هیکل» حضرت‌ سلیمان علیه السلام در اورشلیم توسط بخت نصر، مجدداً بازنویسى کند.

تا سالهاى پیش از دهه پنجاه میلادى هر ساله در ماه حزیران، هزاران یهودى براى زیارت آرامگاه او به این شهر کوچک مى‌آمدند و به مدت یک هفته مراسم مذهبى انجام مى‌دادند.

ساختمان آرامگاه از دوران مغول است و داراى گنبدى است مخروطى و کنگره‌دار. در قسمتى از آرامگاه، مسجدى کهن با گلدسته‌اى برافراشته از همان دوران وجود دارد. در گوشه و کنار این آرامگاه، قبور بسیارى از بزرگان یهود دیده مى‌شود.

در مدخل جنوبى شهر و در میان نخلستان ها، آرامگاه رُشَید هَجَرى یکى از یاران و شاگردان با وفاى امیرالمؤمنین على علیه السلام قرار دارد. وى در دوران معاویه به جرم پایدارى در دوستى و محبت به امیرالمؤمنین، به دستور او به شهادت رسید.

منابع

  • اماکن زیارتى و سیاحتى عراق، محمدرضا قمى، ص۴۴.