سید محمدمهدی حسینی لاله زاری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیت ‏اللَّه سید محمدمهدی حسینی معروف به میرحجازی لاله زاری (۱۳۲۴ - ۱۴۰۲ ق)، فرزند آیت ‌اللَّه سید محمدصادق حسینى طهرانى، از علما و فقهاى معاصر شیعه و از شاگردان سید ابوالحسن اصفهانى بود. وی دارای بیانی جذاب و نافذ بود و در احداث و بنای مساجد و مدارس علمى همتى عالى داشت. مرحوم آیت الله سید محمدحسین حسینی تهرانی برادر اوست.

۲۳۰px
نام کامل سید محمدمهدی حسینى طهرانى
زادروز ۱۳۲۴ قمری
زادگاه تهران
وفات ۱۴۰۲ قمری
مدفن شهر ری - مسجد خاتم‌النبیین صلی الله علیه و آله

Line.png

اساتید

سید ابوالحسن اصفهانى، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخ محمدکاظم شیرازی،...


آثار

تقریرات اصول آقا ضیاءالدین عراقی، تقریرات اصول آیت الله نائینی، تقریرات فقه سید ابوالحسن اصفهانی،...


تحصیلات و فعالیتهای علمی

سید محمدمهدی حسینی میرحجازی لاله زاری، در سال ۱۳۲۴ قمرى در تهران متولد شد. او دروس سطح را در خدمت شیخ مهدى نورى و میرزا طاهر تنکابنى فراگرفت.

سپس در عصر میرزا محمدتقى شیرازى به نجف رفت و پس از مدتى به ایران بازگشت. در ۱۳۴۲ ق براى بار دوم به نجف رفت و اصول را از محضر آیت ‌اللَّه میرزا ابوالحسن مشکینى فراگرفت و مدت دوازده سال نیز از درس و بحث آیت ‌اللَّه سید ابوالحسن اصفهانى و آیت ‌اللَّه آقا ضیاءالدین عراقی و آیت ‌اللَّه شیخ محمدکاظم شیرازی استفاده نمود. وی در ۱۳۶۰ ق به تهران آمد و در شهر رى ساکن گردید و به انجام وظایف دینى پرداخت.

از جمله آثار علمى ایشان تقریرات دروس چند تن از استادانش است:

فعالیتهای اجتماعی

آیت‌ اللَّه لاله زارى آثار ماندگاری از خود به جا گذارد و مراکز علمی و مساجد بسیاری در تهران و شهر ری بنا و یا تعمیر نمود؛ از جمله: مدرسه‌ى لاله زارى در شهر رى؛ حوزه علمیه در شهر رى؛ مسجد خاتم النبیین صلی الله علیه و آله در شهر رى؛ مسجد لاله زارى در خیابان لاله زار؛ مسجد بى‌بى در سپهسالار؛ مسجد سلمان در خیابان هفده شهریور؛ مسجد قائم، مسجد حاج محمدحسن قنبرى، مسجد ابوذر در تهران. وی در شهر ری در منزل شخصی خود درس خارج فقه تدریس می نمود و در مسجد خاتم النبیین به سخنرانی می پرداخت و بیاناتش جذّاب و شیرین، و مواعظش بسیار مؤثر و نافذ بود.

جلسات بسیاری هم در تهران به نام اتفاقیون و ولیّ عصر (عج) داشت که در روزها و شب های جمعه و ایام سوگواری برگزار می شد و با بیانات مفید و مؤثرش بسیاری از جوانان را تربیت کرد و به مقامات والای ایمان و تقوا رسانید.

آیت ‏اللَّه لاله ‏زارى پیش از انقلاب، به امور سیاسی نیز توجه داشت و اعلامیه ای در پیروی از مراجع تقلید و امام خمینی در مبارزه نوشت.

وفات

مرحوم سید محمدمهدی لاله زاری در جمادی الثانی در سال ۱۴۰۲ قمری (۱۳۶۱ ش) دار فانی را وداع گفت و در شهر ری در مسجد خاتم‌النبیین که خود ایشان ساخته بود، به خاک سپرده شد.

منابع

آرشیو عکس و تصویر