سید محمدعلی صادقی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سید محمدعلی (حسینی) مير محمد صادقی معروف به آيت الله صادقي (۱۳۴۶ - ۱۴۱۷ ق)، عالم فاضل، فقیه محقق و مفسر معاصر شیعه و از شاگردان آیت الله سید على فانى بود. این فقیه گرانقدر، از اركان روحانیت و حوزه علمیه اصفهان به شمار می رفت و منشأ آثار و خدمات زیاد علمی و اجتماعی بود.

۲۲۰px
نام کامل سید محمدعلی (حسینی) مير محمد صادقی
زادروز ۱۳۴۶ قمری
زادگاه اصفهان
وفات ۱۳۷۵ شمسی
مدفن گلستان شهدای اصفهان

Line.png

اساتید

آیت الله فانی اصفهانی، سید حسین خادمی، سید محمود شاهرودی، سید عبدالحسین طیب، شیخ حسین حلی،...


آثار

تقریرات دوره کامل اصول، المختار فی الجبر و الاختیار، توحید و اثبات ذات و صفات از دیدگاه اسلام، انواری از نهج البلاغه، فوائد رجالیه،...

ولادت و نسب

سید محمدعلی صادقی فرزند سید محمدصادق، در ۱۱ شوال ۱۳۴۶ قمری در اصفهان به دنیا آمد. نسب وی با ۳۴ واسطه به حسین الاصغر فرزند امام سجاد علیه السلام منتهی می شود.

تحصیل و استادان

سید محمدعلی صادقی در سن ۱۸ سالگی شروع به تحصیل علوم دینی نمود. قبل از آن نیز گاه نزد شیخ حسین رام پناه که مردی صاحب فضل وارسته و آشنا به علوم حوزوی بود، به کسب معارف می پرداخت. سید محمدعلی با سرپرستی حاج شیخ عبدالرسول الیادرانی در مدرسه صدر بازار اصفهان شروع به تحصیل کرد و تحصیلات مقدماتی و سطوح را در مدت هشت سال طی نمود.

آیت الله صادقی برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۷۲ قمری (۱۳۳۳ ش) به نجف اشرف وارد شد و در این بین به درس فقه و اصول حضرات آیات: سید محمود شاهرودی، شیخ حسین حلی و میر سید علی فانی حاضر می شد. او تا آخرین روزهای حضور در نجف، در درس میر سید علی فانی شرکت می نمود و پیوسته به دنبال استادش روان بود و به مدت ۲۰ سال تحقیقات فقه، اصول، کلام، رجال و تفسیر ایشان را ضبط و به رشته تحریر درآورد. برکت این آشنایی و استفاده از محضر این استاد، تقریرات دوره کامل اصول فقه در چهار جلد، طهارت و صلاة در دوازده جلد و مقدار زیادی از کتاب صوم و خمس و زکات و مقداری از حج و اجازه آن استاد بزرگ را برای او در پی داشت.

سید محمدعلی صادقی پس از هفت سال تحصیل در نجف اشرف، در سال ۱۳۹۰ قمری در اثر بیماری به اصفهان بازگشت و با دختر میرزا حبیب الله روضاتی ازدواج نمود و دوباره به همراه همسر به عتبات عالیات بازگشت. در مدت یازده سال سکونت در نجف اشرف، وی علاوه بر تحصیل و تحقیق، به امر تدریس علوم حوزوی نیز می پرداخت.

برخی دیگر از اساتید ایشان عبارتند از:

 • ابوالقاسم محمدی قهدریجانی
 • محمدحسن عالم نجف آبادی
 • سید مصطفی بهشتی نژاد
 • محمدجواد اصولی
 • محمدرضا جرقویه‌ای
 • سید علی اصغر مدرس برزانی
 • سید صدرالدین کوپایی
 • سید حسین خادمی
 • سید عبدالحسین طیب
 • سید ابوالحسن شمس آبادی
 • سید محمدباقر رجایی

آثار و تألیفات

کتاب الطهارة - یکی از آثار آیت الله صادقی
 1. تقریرات دوره کامل درس اصول آیت الله فانی اصفهانی در چهار مجلد
 2. کتاب الطهارة من شرح الشرایع (تقریر درس آیت الله فانی اصفهانی) در دوزاده جلد
 3. تقریرات کتاب الاجارة
 4. تقریرات کتاب الخمس و الزکاة و الصوم
 5. المختار فی الجبر و الاختیار
 6. توحید و اثبات ذات و صفات از دیدگاه اسلام
 7. انواری از نهج البلاغه
 8. تفسیر سوره جمعه
 9. تفسیر سوره های لقمان، الحدید، سجده، تغابن و منافقون
 10. رساله در فرق بین صغیره و کبیره
 11. رساله در احکام بانک ها
 12. رساله در عدم تحریف قرآن
 13. فوائد رجالیه
 14. رساله در علم امام
 15. تحلیل تاریخی سقیفه و تفسیر آیه «انی جاعل فی الارض خلیفه»
 16. ابحاث اخلاقیه
 17. درس های اخلاقی در هشت جلد
 18. کتاب قضا در دو مجلد
 19. کتاب حدود، دیات و تعزیرات
 20. تعلیقه بر عروة الوثقی تا کتاب خمس
 21. اجتهاد و تقلید
 22. کتاب قصاص سه مجلد
 23. دیوان اشعار
 24. صید و ذباحه
 25. الارث و الوصایا

فعالیت‌های اجتماعی

آیت الله صادقی در اصفهان به تدریس خارج فقه و اصول در مدرسه صدر بازار پرداخت و از همان ابتدا شاگردان بسیاری به درس ایشان حاضر شدند.
وجود این فقیه گرانقدر منشأ آثار و خدمات زیادی بود که از آن جمله همکاری و کمک در ساخت بیش از چهل مسجد در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و کرمان را می توان ذکر کرد.

آن فقیه ارجمند همچنین با شروع نهضت امام خمینی، در تمامی تظاهرات مردم حضور داشت و کمتر اعلامیه ای بود که امضای او در پای آن نباشد.

ویژگی‌های اخلاقی

آیت الله سید محمدعلی صادقی فقیهی متواضع، خوش اخلاق و مردمی بود. خود درب منزل را به روی مراجعه کنندگان می گشود و سپس آنان را بدرقه می کرد. به صله ارحام و تفقد از حال آنان اهمیت بسیار می داد. تمام هفته ها بر سر مزار پدر و مادر خود در تخت فولاد حاضر می شد.

در هر مسجدی که وارد می شد، نماز تحیت می خواند. به قرائت قرآن کریم و زیارت عاشورا اهتمام خاصی داشت. تنفر شدیدی از غیبت کردن داشت و چنانکه کسی حتی از دشمنان او هم غیبت می کرد، او با ناراحتی برخاسته و مجلس را ترک می کرد. نظم در زندگی و غنیمت شمردن عمر و نیز آراستگی ظاهری از دیگر خصوصیات او بود.

وفات

آیت الله سید محمدعلی صادقی در ۲۰ ربیع الثانی ۱۴۱۷ قمری (مطابق با ۱۵ شهریور ۱۳۷۵ ش) دار فانی را وداع گفت و در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد.

منابع

 • سایت تخت فولاد اصفهان


آرشیو عکس و تصویر