سید زین العابدین کاشانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سید زین العابدین کاشانی (م، ۱۰۴۵ قمری)، عالمی ربانی، فقیهی محدث و رجالی، از اکابر سادات و علمای بزرگ شیعه در قرن یازدهم هجری در مکه معظمه بوده و به دست سنیان متعصب به شهادت رسیده است.

نام کامل سید زین العابدین کاشانی
زادگاه کاشان
وفات ۱۰۴۵ قمری
مدفن مکه، مقبره ابوطالب

Line.png

اساتید

ملا محمدامین استرآبادی،...

شاگردان

شیخ عبدالرزاق مازندرانی، سید محمدمؤمن بن دوست،...

آثار

مفرحة الأنام فی تأسيس بيت‌الله الحرام،...

معرفی اجمالی

زین العابدین کاشانی فرزند سید نورالدین، متولد کاشان، از علمای بزرگ قرن یازدهم هجری و از شاگردان ملا محمدامین استرآبادی بنیادگذار تفکر نوین اخباری و صاحب «فوائد المدنیه» است.

وی سالها در کنار حرم امن خدا مقیم بود و به ترویج و تألیف و تحقیقات علمی اشتغال داشت. او از علوم آل محمد (صلی الله علیه و آله) سرشار و در خلوص و تقوی و پارسائی بی همتا بود.

محدث قمی در فوایدالرضویه می گوید: در سال ۱۰۳۹ قمری باران زیادی به مکه فرو ریخت که عده ای به هلاکت رسیدند و ارکان خانه خدا فرو ریخت سرانجام به هنگام تجدید خانه و نصب حجر الاسود، اشراف مکه و اهالی و علما همکاری و همیاری نمودند و این سید محترم نیز در جمله آنها بود و از خدا خواست که در روزهای آخر نصب حجر به دست وی باشد. دعای او مستجاب شد و در روز موعود، بعض امرا و اعیان نیامدند و آنها نیز که بودند با توجه به سیادت و مقام علمی او، نصب حجر را به او محول نمودند و این افتخار بزرگ در آن سال نصیب او گردید.

شاگردان

در منابع، نام بیش از دو نفر از شاگردان وی ذکر نشده که عبارتند از: شیخ عبدالرزاق مازندرانی و سید محمدمؤمن بن دوست. از وی اجازه‌ای باقی مانده که برای شاگردش عبدالرزاق مازندرانی نوشته و متن آن را مرحوم علامه مجلسی در «بحار الأنوار» آورده است.

آثار

در منابعی که به شرح‌حال مؤلف پرداخته‌اند، از «مفرحة الأنام فی تأسيس بيت‌الله الحرام»، به‌عنوان تنها اثر نگارش‌یافته توسط وی یاد شده است.

شهادت

علامه امینی در شهداء الفضیله به اوصاف سید کاشانی پرداخته و او را در جمله اعلام بزرگ شهدای راه فضیلت ثبت نموده است.

چنانکه بیان شده، او از عالمان مقیم مکه بوده و در همین شهر نیز به دست سنیان متعصب به شهادت رسیده است. شهادت وی دلایل خاصی داشته، از جمله اینکه درباره روز عرفه میان شیعه و سنّی اختلاف نظر پیش آمده و به دلیل عدم تبعیت شیعیان از سنیان، افراطیون سنی دست به شهادت زائران شیعی می‌زده‌اند. میرزا زین‌العابدین، به ‌تصریح عبدالحی رضوی، به همین دلیل در اواسط قرن یازدهم (۱۰۴۵ قمری) به شهادت رسیده و در مقبره ابوطالب مدفون گردیده است.

صاحب ریاض العلماء شرح‌حال کوتاهی از وی آورده و با یاد از شهادت او، دلیل آن را ذکر نکرده است.

منابع

  • پایگاه شعائر
  • ویکی نور