جواد غروی علیاری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon-computer.png
محتوای فعلی مقاله یکی از پایگاه های معتبر متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


آیت الله جواد غروی علیاری (۱۳۱۳-۱۳۹۷ ش) فرزند آیت‌الله میرزا على غروى علیارى، از فقها و مدرسان حوزه علمیه و از شاگردان امام خمینی و آیت‌الله‌ محقق داماد بود. تأسیس «مدرسه علمیه فاطمیه» و «جامعه روحانیت مبارز» در تهران، از جمله فعالیتهای اجتماعی ایشان بوده است. آیت الله علیاری صاحب تألیفات متعددی در علوم اسلامی مانند «شناخت توحید» و «شناخت امام منتظر» می‌باشد.

۲۲۰px
نام کامل جواد غروی علیاری
زادروز ۱۳۱۳ شمسی
زادگاه تبریز
وفات ۱۳۹۷ شمسی
مدفن قم، حرم حضرت معصومه

Line.png

اساتید

آیت‌الله‌ محقق داماد، آیت الله خویی، امام خمینی، علامه طباطبایی، سید محمدهادی میلانی،...


آثار

شناخت توحید، شناخت امام منتظر، الرجعة و المعراج، نبوت و امامت، سلسله دروس سیر و سلوک،...


ولادت و خاندان

جواد غروی علیاری فرزند آیت‌الله میرزا على غروى علیارى، در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی در شهر تبریز دیده به جهان گشود. خاندان بزرگ غروی علیاری با ریشه ۲۵۰ ساله علمی آیت الله علامه مولی علی عیاری، فقیه، محدث، حکیم، طبیب، ریاضی‌دان، منجم، مورخ، نسابه و جامع علوم و فنون بوده است.

تحصیل و استادان

جواد غروی علیاری در تبریز از همان کودکی با جدیت و هوش سرشار به تحصیل علوم پرداخت و دوره‌های مختلف علمی و اخلاقی را نزد والد بزرگوارش و حجج الاسلام میرزا محمد آخوندی و میرزا عبدالرزاق مشک عنبری گذرانید.

ایشان در نجف در حدود ۱۰ سال از عمر گرانقدرش را در کنار حرم مقدس امیرالمومنین علیه السلام صرف تحصیل علم کرد و سطوح مختلف علمی را یکی پس از دیگری طی کرده و به قله رفیع استنباط و اجتهاد دست یافت. برخی اساتید او در نجف اشرف عبارتند از:

شیخ جواد علیاری به علت جو نامساعد عراق به تهران و از آنجا با نظر والد معظمشان به شهر مقدس مشهد عزیمت نموده و غریب به هفت سال در کنار حرم مطهر ضرت ثامن الائمه علیه السلام از محضر اساتید بزرگوار وقت مشهد بهره‌ها برد، از جمله:

 • شیخ احمد کفایی خراسانی قدس سره؛
 • شیخ مرتضی شاهرودی قدس سره؛

آیت الله علیاری در شهر مقدس قم نیز به جهت علاقه وافری که به استفاده از سرچشمه‌های علم و معرفت داشت، با این که کوله‌بار گهرباری از علوم و فنون به همراه داشت، به مدت ۱۲ سال در جوار حضرت معصومه سلام الله علیها از محضر اساتید بزرگوار آن دیار استفاده نمود. اساتید ایشان در قم عبارتند از:

آثار و تألیفات

سلسله دروس سیر و سلوک - یکی از آثار جواد غروی علیاری
 1. تقریرات درس امام خمینى؛
 2. تقریرات درس مرحوم آیت‌الله‌ شاهرودى؛
 3. تقریرات درس مرحوم آیت‌الله‌ محقق داماد؛
 4. شناخت توحید (در اصول دین
 5. الرجعة و المعراج؛
 6. نبوت و امامت؛
 7. شناخت امام منتظر (عجل الله تعالی فرجه)؛
 8. مجموعه مقالاتى در باب نفس، قلب، روح و عقل؛
 9. تفسیرى از قرآن مجید؛
 10. مجموعه‌اى در فضائل انسانى؛
 11. سلسله دروس سیر و سلوک (۳جلد)؛
 12. مناسک حج؛
 13. حاشیه بر عروة الوثقى؛
 14. استفتائات؛
 15. رساله عملیه جامع الفروغ.

فعالیت‌های علمی و اجتماعی

تدریس:

آیت الله غروی علیاری از همان زمان تحصیل، به تدریس در دروس سطح و بعد از مدتی نیز به تدریس سطوح عالیه پرداخت و پس از چند دوره متوالی که دروس فوق را تدریس نمود به تدریس خارج فقه و اصول ادامه داد. البته حضرت استاد در کنار دروس فوق از تدریس فلسفه، عرفان، اخلاق و تفسیر نیز غافل نبود و همیشه با بیانات خود شیفتگان این علوم را نیز سیراب می‌نمود. حضرت استاد با متانت و ملاحت و شیرینی بیان و تتبع در آرا و اقوال علما و بررسی کتب روایی و رجالی با یک تحقیق بسیار دقیق و عمیق حق مطلب را با استدلال‌های قوی بیان کرده و سرانجام نتیجه بحث را با جمله‌ای شیوا (والتحقیق ان یقال) بیان می‌فرمود.

آیت الله غروی در سال ۱۳۵۲ شمسی بنا به اصرار دوستان و علاقه‌مندان ایشان و با پشتیبانی مراجع وقت، از قم به تهران عزیمت نمود و در بدو ورود خود، اقدام به تأسیس مدرسه علمیه فاطمیه می‌نماید و مشغول به تدریس و ترویج شعائر الهی می‌گردد و چنان وجود معنوی استاد در آن محیط تأثیر می‌گذارد که در اندک زمانی آن مسجد و مدرسه جایگاه مردان و زنانی می‌شود که طالبان علم و شیفتگان معارف و اخلاق اسلامی می‌شود.

مسجد و جماعت:

می توان گفت که نماز جماعت آیت الله علیاری با آن معنویت صفای خاص چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی در تهران نمونه بود و این که مسجد و دفتر ایشان پناهگاهی بود برای اهل معنا و تشنگان علوم و معارف حقه اسلام و فقرا و درماندگانی که همیشه با کمال بزرگواری آن‌ها را به حضور می‌پذیرفت و در حد امکان مرحم درد و زخم آن‌ها می‌شد.

مبارزات سیاسی:

آیت الله غروی پیش از انقلاب در زمانی که در قم بودند در تمامی حرکات و اطلاعیه‌هایی که از طرف بزرگان قم به نگارش درمی‌آمد حضوری فعال داشته و همیشه نام و امضای ایشان نشان از حرکت و فعالیت‌های گسترده داشت. در زمانی هم که به تهران آمد نیز جزو مؤسسین جامعه روحانیت مبارز بود و در تمامی اقدامات انقلابی آن جامعه حضوری فعال داشت. وی در طول مبارزات سیاسی که به رهبری امام خمینی قدس سره داشت بارها به زندان رفت.

وفات

مرحوم آیت الله غروی علیاری در اواخر عمر، به دلیل سکته مغزی به کما رفت و در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد. ایشان پس از یک دوره بیماری سرانجام در روز شنبه ۱۷ شهریور چشم از جهان فانی فرو بست و پس از تشییع و انتقال پیکرش به قم، در حرم فاطمه معصومه علیهاالسلام مدفون گردید.

منابع

 • پایگاه اندیشوران حوزه
 • پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله جواد غروی علیاری

آرشیو عکس و تصویر