عروج حضرت عیسی علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:21 رمضان

ابن کثیر دمشقی در روایاتی از امام علی علیه‌السلام و حضرت فاطمه علیهاالسلام، نقل کرده که حضرت عیسی علیه‌السلام پس از چهل سال زندگی در میان مردم در شب ۲۲ رمضان به آسمان عروج کرد.[۱] برخی دیگر از مورخان نیز، عروج حضرت عیسی علیه‌السلام را در شب ۲۱ رمضان می‌دانند.[۲] طبق روایتی از امام صادق علیه السلام حضرت عیسی هنگام عروج ۳۳ ساله بود.[۳]

قرآن کریم بر پندار قوم یهود و عقیده بعضی از فِرق مسیحیت درباره قتل یا مرگ حضرت عیسی خط بطلان می کشد و می فرماید: «وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِیحَ عِیسَى ابْنَ مَرْیمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَٰکنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِینَ اخْتَلَفُوا فِیهِ لَفِی شَک مِنْهُ مَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ یقِینًا * بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَیهِ وَکانَ اللَّهُ عَزِیزًا حَکیمًا»؛ گفتند: ما مسیح، پیامبر خدا، را کشتیم. آنها او را نکشتند و دار نزدند؛ بلکه امر بر آنها مشتبه شد. آنان که درباره انتقال حضرت مسیح به عالم بالا اختلاف و گفت و گو می کنند در شک و تردیدند. یقیناً عیسی کشته نشده است * بلکه خداوند او را نزد خود برد که او قادر و داناست.(سوره نساء، ۱۵۷-۱۵۸)

همچنین در آیه دیگر می فرماید: «إِذْ قَالَ اللَّهُ یا عِیسَىٰ إِنِّی مُتَوَفِّیک وَرَافِعُک إِلَی وَمُطَهِّرُک مِنَ الَّذِینَ کفَرُوا»؛ به یاد آر آن گاه را که خداوند فرمود: ای عیسی، من تو را به قرب خود بالا می برم و از معاشرت کافران پاک می گردانم».(سوره آل عمران، ۵۵)

این آیات شریفه، مؤید این هستند که حضرت عیسی علیه السلام کشته نشد، بلکه به آسمان رفت. یهودیان مدعی قتل عیسی علیه السلام بودند و مسیحیان نیز گمان می کردند یهود، عیسی علیه السلام را با دار زدن، کشته اند و پس از قتل، خداوند او را از میان قبر به سوی آسمان برده است. البته در انجیل مرقس باب ۶، انجیل لوقا باب ۲۴ و انجیل یوحنا باب ۲۱ نیز آمده است که عیسی مسیح به آسمان ها صعود نمود (و به معراج همیشگی رفت).

پانویس

  1. البدایه والنهایه (ابن کثیر)، ج ۲، ص ۱۱۳.
  2. وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص ۴۴؛ مسارالشیعه (شیخ مفید)، ص ۹.
  3. بحارالانوار، ج۱۴، ص۲۴۷، ح۲۷.

منابع

  • مؤسسه تبیان، نرم‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام.
  • "عروج حضرت عیسی(ع) به آسمان"، پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه.

منابع بیشتر: