امامزاده نور علی قم

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امامزاده نور علی، قم

بقعه «امامزاده نور علی» از نوادگان امام سجاد (علیه‌السلام) در میان باغهای روستای کرمجگان از توابع شهر کهک در استان قم قرار دارد.

نسب شریف این امامزاده با چهار واسطه به امام چهارم، حضرت زین العابدین (ع) منتهى مى‌شود که از این قرار است: سید على بن أبی‌عبدالله محمّد الشجرى بن عمر الأوسط بن على‌الأصغر المحدّث بن عمر الأشرف بن الامام على بن الحسین زین العابدین(ع).

وى سیدى جلیل القدر و بسیار بزرگوار بود. اکثر اجداد او از بزرگان سادات حسینى در طبرستان به شمار مى‌آمدند. پسر عموى او حسن بن على الاطروش، از رهبران دولت علویان طبرستان است که با اقتدار کامل به مدّت پنج سال بر بخشهاى وسیعى از شمال ایران حکومت مى‌کرد و بنیانگذار حکومت علوى در آن نواحى بود. پس از وفات اطروش به سال ۳۰۴ ه.ق، احمد ابوعلى فرزند امامزاده نورعلى مشهور به صاحب الخال، که در دستگاه اطروش از موقعیت ممتازى برخوردار بود، به قم مهاجرت کرد و مورد احترام بزرگان این شهر قرار گرفت و کمى پس از آن نقابت سادات قم به او تفویض شد.

امامزاده نور على که از نخستین سادات اشرفى حسینى مهاجر قم است، از احترام فوق العاده‌اى برخوردار و به زهد و تقوى آراسته بود. پس از مهاجرت فرزند او به قم، احترام او دو چندان شد. او بخاطر گرماى شدید قم در فصل تابستان، به یکى از روستاهاى قم (کرمجگان) نقل مکان نمود تا اینکه در اوایل قرن چهارم هجرى وفات یافته و در روستاى کرمجگان به خاک سپرده شد.

علّت نامگذارى او به «نورعلى» بدرستى معلوم نیست؛ برخى معتقدند که چون او نواده بزرگوار امام على بن الحسین زین العابدین(ع) است، لذا به «نور على» خوانده شده است. عدّه‌اى دیگر «نور على» را ماده تاریخ نخستین بنایى که بر سر قبر او ساخته‌اند مى‌دانند که در این صورت طبق حروف ابجد، سال ۳۶۶ ه.ق بدست مى‌آید. کرامات زیادى از این امامزاده به منصّه ظهور رسیده است.

منابع